I když se pořízení nového prostěradla může na první pohled zdát jako banalita, vyplatí se dávat si pozor na to, co kupujete. I prostěradla se totiž dnes mohou zásadně lišit kvalitou zpracování, použitými materiály a v neposlední řadě rozměry. V článku se detailně podíváme na bavlněná prostěradla, která lze vyrobit z látky utkané mnoha způsoby. Díky tomu mohou mít různá prostěradla ze 100% bavlny odlišné vlastnosti.
Froté prostěradla
Jednou z nejčastějších variant zpracování je froté. Těmito prostěradly zpravidla povlékáme matrace v zimním období (tedy přibližně od druhé poloviny podzimu do první poloviny jara), případně celoročně matrace v chladnějších venkovských obydlích.
Materiál froté je všem velmi dobře známý z dalších textilních výrobků, které v domácnosti denně používáme. Typicky jde o ručníky a osušky, z oblečení ponožky či župany. Jde tedy výrobky savé a hřejivé. Stejnými vlastnostmi disponují i froté prostěradla. Navíc jsou tato prostěradla nežehlivá.
Jersey prostěradla
Při odlišném způsobu zpracování 100% bavlny získáme materiál zvaný jersey. Ten je na rozdíl od froté jemný, je vhodný pro celoroční použití, avšak v kombinaci s froté prostěradlem v zimě jej používáme především v létě.
Jersey prostěradla jsou taktéž nežehlivá. Další jejich výhodou je, že jsou napínací. Zároveň disponují velkou hustotou (gramáží), díky které je jejich kladem také vysoká odolnost a stálost i po mnoha vypráních.
Hladká bavlněná prostěradla
Poslední častou variantou, kterou si v tomto článku zmíníme, je obyčejné bavlněné plátno bez gumy. Jedná se o jednoduše utkanou látku ze 100% bavlny o nižší hustotě.
Zatímco jersey má gramáž 160 gramů na metr čtvereční, v případě hladké bavlny je na stejné ploše 150 gramů látky. Jedná se zároveň o cenově dostupnější variantu, která se hodí pro celoroční použití. Nižší cena je však vykoupena nižší odolností a nutností vyžehlení prostěradla pro vyprání.