A zase to učení. 5 tipů, jak si jej ulehčit 

0

Příchod nového školního roku s sebou neodmyslitelně přináší povinnost pravidelného učení a připravování se na výuku. Přečtěte si, jak jej můžete sobě i svým dětem ulehčit.

Znázorňujte pomocí obrázků

Děti si velmi často nedokáží představit, co se vlastně učí. V takových případech pomáhá, když danou látku vidí i prostřednictvím obrázků. Vezměte si proto na pomoc sílu internetu nebo nejrůznějších encyklopedií. Pokud se jedná o matematickou slovní úlohu, mnohdy také pomůže, když si ji dítě nakreslí.

TIP: Chybí vašim dětem motivace k učení a mají k němu odpor? Obraťte se na odbornou pomoc. 

Začněte od jednodušších věcí

Pokud dítěti nějaká látka nejde, vraťte se s ním zpět až do bodu, kdy mu to šlo. Pokud například neovládá násobilku třemi, vraťte se nejprve k násobení dvěma. A jakmile jej bude ovládat, můžete pokročit dále.

Veďte děti k tomu, aby na řešení přišly samy

Dětem může chvíli trvat, než přijdou na správné řešení. Netlačte na ně a nesdělujte jim řešení okamžitě. Stejně tak jim nevnucujte svůj způsob myšlení. Místo toho je motivujte k tomu, aby se nad probíranou látkou zamyslely.

Hodně chvály, minimum kritiky

Všimli jste si, že dítě dělá nějakou drobnost správně? Výborně, tak jej pochvalte. Díky tomu jej utvrdíte v tom, že se snaží a vaše ratolest se bude snažit o to více.

Pamatujte také na to, že žádný učený z nebe nespadl. Nemá smysl dítěti říkat, že by danou látku už dávno mělo umět. Pokud jej budete pořád dokola upozorňovat na chyby, bude se učení vyhýbat a postupem času se přestane snažit.

Propojte výuku s reálným životem

Prosté čtení pouček v učebnici nebaví nikoho. Snažte se proto dítěti učení zpříjemnit a udělat jej zajímavějším. Ukažte mu, že to, co se ve škole učí, může v reálném životě zúročit. Nechte jej třeba zaplatit v obchodě nebo si jej vezměte na pomoc při pečení a poproste ho, aby vám odvážilo všechny suroviny.

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno