Chraňte sebe i své děti pomocí reflexních prvků – je to i zákonná povinnost!

0

Od 20. února letošního roku začala platit novela tzv. silničního zákona č. 361/200 Sb., která přinesla hned několik novinek. Mezi nejdůležitější patří nařízení, že pokud je snížená viditelnost (šero, tma, mlha apod.), musí chodci, kteří se pohybují na komunikaci mimo obec, nosit reflexní prvky. Cílem tohoto nařízení je zvýšení bezpečnosti chodců a snížení počtu smrtelných nehod. Jak se budete chránit vy?

 

Jak reflexní prvky pomohou?

Bylo dokázáno, že reflexní prvky na oblečení výrazně zvýší viditelnost osoby, která je na sobě má. Pokud se například pohybujete ve tmě a máte na sobě tmavé modré oblečení, jste vidět na pouhých 18 m. V červeném oblečení se viditelnost prodlužuje na pouhých 24 m. O něco lépe jsou na tom osoby v bílém oblečení. V tomto případě je viditelnost 55 m. Ani to ale nestačí, protože doba mezi reakcí a úplným zastavením vozidla může být i více než 150 m. Testy, které provedl hlavní koordinační subjekt bezpečnosti silničního provozu v ČR BESIP, ukazují, že pokud je osoba vybavena reflexními prvky, její viditelnost se zvyšuje až na 200 m. Tato vzdálenost nabízí řidiči vozidla dostatečný prostor k tomu, aby mohl zareagovat.

 

Vesty jako nejlepší řešení pro děti

Existuje několik způsobů, jak se chránit. Nejlepší jsou reflexní vesty, které mají největší plochu, takže odráží nejvíce světla. Ideální jsou hlavně pro děti. Nosit by je měly nejen mimo obec. Oblékněte vestu vašemu dítěti i na cestu do školy. Děti dokáží být roztržité a právě reflexní vesta je může ochránit. Na trhu jsou i reflexní vesty s líbivými dětskými motivy – například s potiskem včelky, králíčka, medvídka aj. Nabízí je e-shop altima.cz.

Kromě vest je možné si koupit například reflexní přívěsky, tkaničky na boty, placky, pásky nebo i taháčky na zip. Nepodceňujte vaši bezpečnost a pokud žádné reflexní prvky nemáte, kupte si je co nejdříve!

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno