Diamantové malování pro vaše chvilky relaxace

0

V dnešním uspěchaném světě je obzvlášť důležité najít si chvilku pro sebe. Pokud to neuděláte, veškerý ten tlak dlouho nevydržíte. A je úplně jedno, jestli si ve chvílích volna budete číst, zajdete si na vycházku, nebo se pustíte do diamantového malování. To je vynikající relaxační technikou.

Slyšeli jste již o malování podle čísel? Diamantové malování, v angličtině diamond painting, je něco velmi podobného, přesto jiného. Nemalujete, nýbrž skládáte diamanty, a tak je vhodnější pro všechny, kteří se obávají, že by nezvládali práci se štětcem. Pořád jde ovšem o výtvarnou kreativní techniku, jejímž výsledkem je dechberoucí obraz.

Jak funguje 5D diamantové malování?

Malování diamanty není malováním v pravém slova smyslu. Je nutné si pořídit celou sadu pro malování, která obsahuje předtištěné plátno, diamanty, pero, jímž diamanty nabíráte, voskovou hmotu a další nezbytnosti.

Na plátně je předkreslený celý motiv v podobě jednotlivých plošek, z nichž každá má svůj symbol. Tyto symboly odpovídají symboly sáčkům s diamanty. Podle nich tedy poznáte, jaká barva diamantu patří na dané konkrétní místo.

Předtištěné plátno je pokryté fólií, protože plátno samo o sobě lepí, aby na něm držely přichycené diamanty. Když jdete tvořit, kousek lepicí fólie si odklopíte, nikdy byste ji ale neměli sundávat rovnou celou. Celý obraz najednou zpracovat určitě nestihnete a pak by se vám na něj lepil prach. Diamanty si vysypete do mističek (někteří zkušenější používají různé vychytávky jako třeba lékovky), pak vezmete do ruky pero, na něj dáte trochu voskové hmoty a pomocí této hmoty nabíráte diamanty. Diamanty perem skládáte na odpovídající symboly na plátně, díky tomu, že lepí, na něm dobře drží. Když se ale spletete, diamant se dá odlepit a nahradit jiným. To je velká výhoda oproti malování podle čísel. Špatně namalované políčko už jinou barvou tak snadno nepřemalujete.

Co byste měli vědět, než se pustíte do tvoření?

Malování diamanty se na začátku může zdát složité, avšak jakmile si najdete svůj systém, zamilujete si ho. Do začátku pro vás máme pár tipů od zkušenějších:

 • Vyberte si dobré umístění plátna. Ideálně si odkliďte stůl a na něm si vše rozložte. Plátno musí být na rovném povrchu a dobré také je, když nad ním máte lampu či jiný zdroj světla. Přes zimu se rychle stmívá a na malé diamanty budete potřebovat dobře vidět.
 • Začněte lepit diamanty v horní části, protože pak vám plátno nebude klouzat po povrchu, na němž pracujete.
 • Špatně umístěný diamant opatrně zdvihněte z plátna pomocí pinzety, ta je součástí sady na diamantové malování. S diamanty celkově zacházejte jemně, není potřeba je na plátno nijak tlačit, díky samolepicímu povrchu se lepí samy.
 • Celý proces tvoření obrazu si máte především užít. Jestliže ho ovšem chcete urychlit, můžete použít jednu z násad na pero a umisťovat více stejných diamantů současně.
 • Do začátku je lepší vybrat si menší obraz. Diamanty mají vždy stejnou velikost, nedají se udělat větší, výsledný motiv by pak nevypadal dobře. Jediná šance, jak si diamantové malování podle čísel lze zjednodušit, je zvolit menší plátno, ideálně tedy 40 × 50 cm. To je ta menší velikost.

Případně si projděte celý návod, jak začít tvořit obrazy.

Pro koho je diamantové malování vhodné?

Pro kohokoliv. Sady na diamantové malování si objednávají mladí i staří, muži i ženy. U dětí musíte sami posoudit, jak moc je dítko zralé na takové tvoření. Malování není vhodné pro malé děti, které by mohly diamanty spolknout. Ani pro ty, co ještě nemají pořádně pevnou ruku – na druhou stranu, pokud budou mít trpělivost, právě diamantové malování pro děti představuje příležitost potrénovat jemnou motoriku. A samozřejmě také trpělivost.

Diamantovým malováním se baví single lidé, maminky i tatínkové, děti, babičky a dědečkové, někdy také celé rodiny dohromady. Věkově omezená tato zábava opravdu není.

Proč se vlastně pouštět do diamantového malování?

Důvodů, proč lidé s diamantovým malováním začínají, je mnoho. Můžeme vám však prozradit, že u prvního obrazu obvykle nekončí. Objednávají další a další, zásobí celou rodinu. Co je na činnosti tolik baví?

Kreativní tvoření: Člověk je tvor, který od přírody rád vytváří a tvoří umělecká díla. Kdo z nás však má čas na to, aby se zabýval malováním ručními pracemi? Když si pořídíte sadu pro malování diamanty, čas si prostě uděláte. Obraz bude ležet doma a lákat vás k tomu, abyste ho pomocí diamantů vybarvili.

Útěk z reality: Potřebujeme to všichni. Aspoň na hodinku zapomenout na všechny ty starosti, shon a povinnosti, které nás čekají. Z malování byste si měli udělat svůj příjemný rituál. Zapalte si vonnou svíčku, uvařte si kávu nebo čaj, pusťte si oblíbenou hudbu, nebo nachystejte řádek čokolády. Potěšíte všechny svoje smysly, a především mysl, která si bude moci odpočinout. Budete se koncentrovat pouze na činnost hledání diamantů správných barev a jejich přikládání na plátno. Nemusíme snad vysvětlovat, že malování se stane jakousi meditací, pomůže vám zbavit se úzkosti a stresu.

Trénování trpělivosti: Vidět, jak vám pod rukama vzniká umělecké dílo, je úžasné. Budete na sebe moct být patřičně hrdí. Nejdříve si ale musíte trpělivě počkat. Dokončit obraz zabere několik hodin – ostatně vše, co stojí za to, zabere nějaký čas. V tomto případě ovšem za svou trpělivost budete odměněni. Čekání stojí za to, což obvykle platí i v jiných aspektech života. Přes diamantové malování se to naučíte.

Zlepšení funkce mozku: Velké benefity má diamantové malování zejména pro starší lidi. Pomáhá jim totiž trénovat mozek. Nezávisle na věku navíc umělecké činnosti zlepšují schopnosti ovládání emocí.

Takže jaký bude váš důvod, abyste se pustili do diamantového malování?

Vyberte si svůj motiv pro diamantové malování

Jaké obrazy se dají zpracovat prostřednictvím diamantů? Je jich opravdu hodně. Popřemýšlejte nejdříve o tom, co byste s hotovým uměleckým dílem rádi udělali. Jestli si ho chcete nechat zarámovat a vystavit například v obýváku nebo v ložnici, jaký motiv by se vám právě tam nejvíce hodil? Jste spíš příznivci krajinek? Abstraktního umění? Přírody? Zvířat? Celebrit? Seženete všechno.

Největším evropským výrobcem diamantového malování je společnost DIAMONDI, která u nás prodává sady pro diamantové malování na webu Diamantove-malovani.cz. Uvidíte, že motivů v nabídce mají opravdu neskutečné množství a vybrat si ten nejhezčí je náročný úkol. Můžete se podívat do kategorie bestsellerů a vybrat si třeba něco z motivů, jež jsou zákazníky dobře ověřené. Od DIAMONDI dostanete kompletní sadu se vším, co pro malování diamanty potřebujete – třeba i včetně pinzety na odebírání těch, které špatně umístíte. To není u všech prodejců standardem. Výhodou DIAMONDI je také to, že jejich diamanty jsou kulaté, proto nemusíte při umisťování na obraz přemýšlet, jakou stranou jste je umístili.

Součástí sady pro malování je:

 • samolepicí plátno s předtištěným motivem a fólií,
 • pero se dvěma násadami,
 • miska pro nabírání diamantů,
 • vosková hmota, s jejíž pomocí diamanty uchopíte,
 • sáčky s diamanty,
 • pinzeta,
 • barevná předloha,
 • háčky pro zavěšení hotového uměleckého díla
 • a návod k použití v češtině.

Ceny za sadu jsou různé, pokud narazíte na slevové akce, ty nejkrásnější obrazy se dají sehnat už zhruba od 350 korun. Záleží na tom, zda budete chtít diamantové malování s rámem, nebo bez něj.

Nechte si vytvořit obraz přímo na míru

DIAMONDI pro zájemce umí vytvořit také obraz podle fotografie. Sami tedy můžete v podobě obrazu poskládaného z lesknoucích se diamantů zvěčnit důležitý životní okamžik. Fotku z oslavy narozenin, z rodinné dovolené, nezapomenutelné akce s přáteli apod.

V případě, že budete chtít vytvořit diamantové malování z vlastní fotky, musíte počítat s trochu delší dobou dodání. U běžných motivů v nabídce je doba doručení 3 dny.

Před tím, než si objednáte obraz podle vlastní fotografie, určitě se podívejte na instrukce a návod, jaké fotky jsou či nejsou vhodné. Některé snímky se do diamantového obrazu převést nedají. Respektive dají, ale výsledek by nebyl ideální. Jde třeba o fotky, jež nemají jeden ústřední motiv, na níž jsou příliš malé postavy, je na nich špatný stín apod.

Samozřejmě byste měli vybírat fotografie vysoké kvality, dobře zaostřené. Pokud si kvalitou nejste jistí, neváhejte se zeptat. Odborníci z DIAMONDI vám poradí.

Extra tip: Využijte slevy a soutěže

Když se zaregistrujete do Klubu Diamantového malování, máte nárok na zajímavé slevy, limitované edice atd. Zajímavá je také soutěž o obraz dle vlastního výběru zdarma. Až dokončíte své diamantové dílo, pošlete jeho fotku a zařaďte se do slosování o další obraz. Každý měsíc je losován jeden výherce, který si pak může vybrat nový obraz dle vlastního vkusu. Třeba nějakou kopii díla od světoznámého malíře.

Diamantové malování jako vánoční dárek

Spolu s blížícími se vánočními svátky je vhodné připomenout také možnost pořídit diamantové malování jako dárek. Možná ve svém okolí máte nějakou kreativní duši, zkuste zapřemýšlet. Kromě toho máte dvě možnosti. Darovat se dá celá sada, s níž si dotyčný pak sám bude hrát. Stejně tak je možné někoho obdarovat hotovým obrazem. Třeba babička by jistě byla nadšená z diamantového obrazu vnoučátek. Takové osobní dárky vždycky potěší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno