Hořčík zlepšuje vstřebávání vitamínu D

0

Bez minerálů a vitamínů se naše tělo neobejde, potřebuje je ke svému správnému fungování. Každý z nich má svou funkci a často se ovlivňují navzájem, jako hořčík s vitamínem D, proto bychom si jejich příjem měli hlídat a tělu tyto potřebné látky doplňovat.

Neobejde se bez nich, ale vyrobit si je neumí. Alespoň u většiny minerálů a vitamínů to platí, musíme je tělu dodávat ze stravy a potravinových doplňků. Vitamín D si tělo vyrobit umí, vzniká při styku slunečního záření s pokožkou. Patří mezi depotní vitamíny, tedy takové, u kterých se potřebná dávka uvolňuje i po několik měsíců z jater. Je rozpustný v tucích, zodpovídá za zdraví kůže a kostí, posiluje imunitu, přispívá k normální činnosti svalů a ovlivňuje také to, do jaké míry a jak vnímáme stres. Ve stravě ho najdeme například v tučných mořských rybách, vejcích, mléku, obilných klíčcích, masu a slanině, i přes vyvážený jídelníček ale nemusíme pokrýt jeho potřebu.

Hořčík pomáhá s jeho vstřebáváním, a pokud ho máme v těle nedostatek, není schopno absorbovat tento vitamín během pobytu na slunci a ten zůstává nevyužitý. Ukládá se pak v neaktivní formě, což ale pro využití v organismu není žádoucí. Nedostatek hořčíku navíc způsobuje i další zdravotní komplikace s nepříjemnými projevy. Noční křeče v nohách, které většina z nás někdy zažila, jsou jen prvním příznakem a jakýmsi varováním. Objevit se mohou i ve dne nebo po fyzické námaze. Dalšími projevy jsou únava, svalová ztuhlost, úzkosti a deprese, podrážděnost nebo letargie a změny nálad. Hořčík můžeme také doplnit ze stravy, ale ne vždy to stačí, jeho spotřeba se zvyšuje i pokud jsme ve stresu nebo s fyzickou zátěží.

Vyváženou stravou a zdravým životním stylem udržíme své tělo v dobré kondici, přesto ale nemusíme mít vitamínů a minerálů dostatek. Měli bychom si proto jejich příjem hlídat a případně využít dostupné formy pro jejich doplnění, abychom se vyhnuli nepříjemným komplikacím.

Pokud řešíte správný chod vašeho organismu, nezapomeňte se také zaměřit na zažívání. To nejlépe podpoříte probiotiky. Myslete na své tělo a svoje zdraví i v těchto letních dnech. Možná ani netušíte o jak moc se se správnou péčí o tělo, můžete cítit lépe.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno