Jak rychlý internet potřebujete?

0

Jakou rychlost internetu vlastně potřebujete? Tuhle otázku si můžete položit pokaždé, když se chystáte obnovit či zařídit nové internetové připojení. Nebo si ji možná pokládáte teď, protože vám současné internetové připojení nestačí.

Otázka, jaká rychlost internetu je pro vás ta pravá, není zrovna nejjednodušší. Pandemie covidu vyvolala poptávku po vyšších rychlostech, protože internet najednou využívali všichni členové rodiny. V mnohých domácnostech prostě zjistili, že když si všichni připojí notebook, a ještě telefon, současný internet jim prostě nestačí.

Využíváte váš současný internet na maximum?

Vaše aktuální internetové připojení je příliš pomalé? Možná byste mohli nejdříve vyzkoušet měření rychlosti internetu, třeba situace není tak zlá. A pokud je, zamyslete se, zda vina není na vaší straně. Dost často rychlost snižují starý modem či Wi-Fi router, takže investice do nového by problém vyřešila. Vyjde rozhodně levněji, než kdybyste si pořizovali nové připojení s vyšší rychlostí.

Jakou rychlost tedy potřebujete?

Na to se opravdu nedá moc dobře odpovědět, máme pro vás ovšem pár vodítek.

Netflix tvrdí, že pro streamování obsahu ve full HD rozlišení a přenosu dat 25 Mbps (megabitů za sekundu) pro 4K Ultra HD obsah potřebujete 5 Mbps. Pokud plánujete připojit několik zařízení najednou, potřebná rychlost se samozřejmě zvyšuje. Totéž platí pro další streamovací služby, Twitch a podobné.

Více zařízení vyžaduje větší šířku pásma. Jestliže chcete streamovat 4K video obsah na více zařízeních současně, měli byste uvažovat o rychlosti 150 Mb/s či 200 Mb/s. Tato DSL rychlost by měla uspokojit i náročnější domácnosti.

Tím nejlepším, co můžete dostat, je gigabitové (1000 Mbps) připojení, pokud je ve vaší lokalitě k dispozici. To si samozřejmě ověříte u poskytovatelů připojení, pravděpodobně jich na vaší adrese působí více.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno