full screen background image

Jak si užít léto? Na kole!

Léto se dá trávit nejrůznějšími způsoby. Někdo se těší, až si užije pohodu na pláži u moře a nebude dělat nic jiného než jen relaxovat na lehátku, opalovat se a popíjet koktejly. Jiný si zase bez dostatečné pohybové aktivity neodpočine – táhne ho to na pěší túru do hor nebo třeba na výlet na kole.

 

Hurá na cyklotoulky

Právě cykloturistika patří v Česku k oblíbeným činnostem, o čemž ostatně svědčí i hustá síť cyklostezek, kterými je naše země doslova prošpikovaná. Třeboňsko, jižní Morava, Šumava – to je jen krátký výčet míst, kde najdeme kilometry tras, které vedou nádhernou přírodou a na nichž vás čekají zajímavé zážitky. Stačí si jen vybrat a vyrazit, ať už s rodinou nebo s partou přátel. Než se ale vydáte na cestu, pečlivě si zkontrolujte veškeré vybavení, ať se z krásné letní projížďky nestane dlouhá nepříjemná procházka s kolem po boku.

 

Bezpečnost na prvním místě

Nepodceňte hlavně bezpečnost – cyklistická helma by měla být samozřejmostí, bez ohledu na to kam a jakým terénem jedete. I sebemenší pád totiž může skončit tragicky, náraz hlavou o kámen či kořen stromu může být bez jakéhokoli přehánění fatální. Proto zbytečně nehazardujte, ani z frajeřiny, ani z pohodlnosti. Horké počasí nás totiž mnohdy svádí k tomu, abychom vyjeli bez ní. Dnes už ale seženete přilby s větracími otvory, které zajistí optimální proudění vzduchu a odvádí přebytečné teplo.

Buďte vidět

Přestože jsou letní dny krásně dlouhé, může se projížďka pořádně protáhnout. Stačí, když někde trošku déle posedíte na večeři a začne se smrákat. Je důležité nejen vidět, ale hlavně být viděn – vybavte proto kolo červenou zadní blikačkou a bílým světlem vepředu. Pečlivě si vybírejte také cyklooblečení, volte to s reflexními prvky, díky nimž o vás řidiči budou vědět dostatečně dopředu. Stihnou tak včas zareagovat a vyhnout se vám. Většina zranění na silnicích totiž bývá právě z toho důvodu, že cyklista nebyl vidět buď vůbec, nebo až příliš pozdě.

 

Nenechte se zaskočit

K nejčastějším problémům, které vám mohou výlet pořádně znepříjemnit, patří defekt kola. Stačí nějaký ostrý kamínek, trn nebo střep a dojeli jste. Vozit s sebou náhradní duši je však poněkud nepraktické, do cykobatohu ale přidejte alespoň sadu na lepení duší. Snadno ji zazáplatujete a můžete nerušeně pokračovat v krasojízdě.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *