Jan Bendig: Dětem v domovech chybí hlavně podpora rodiny

0

Honza je mladý nadějný umělec, který odstartoval svoji hudební kariéru v soutěži Česko Slovenská Superstar, kde skončil na 4. místě. Jeho rychlý nástup do uměleckého světa zapříčinil jeho krátkou tvůrčí pauzu. Nyní však pracuje na nových projektech, koncertuje a připravuje novou desku. Snaží se využít i svoji popularitu pro dobrou věc. Často navštěvuje dětské domovy a dodává tím odvahu dětem plnit si svoje sny.

Veřejně známou osobností jste se stal ve velmi mladém věku, to s sebou přináší samozřejmě zájem médií a život pod drobnohledem. Jak jste se s tím vším vyrovnával?

Ze začátku to bylo hodně těžké, prakticky jsem se v tom trošku topil. Trvalo mi několik let, než jsem se v tom novém světě zorientoval. A proto jsem měl po Superstar velkou tvůrčí pauzu. Naštěstí si mě chytl před pár lety šikovný manažer, se kterým spolupracuji doteď a makáme o sto šest a musím to zaťukat, ale konečně se mi daří a jsem za to moc rád.

Sám jste v dětském domově nevyrůstal, možná si lidé nedokáží spojit, proč se věnujete právě jejich podpoře. Jak jste k zájmu o pomoc znevýhodněným dětem dospěl?

Já prakticky každý měsíc navštěvuji nějaký dětský domov. Z povídání s těmito dětmi vím, jak to měly v životě těžké a jak jim chybí opora rodiny, vlídné slovo, obejmutí či inspirace. A to se jim snažím pravidelnými návštěvami dodat. Oni to mají o mnohonásobně v životě i kariéře těžší a jsem moc rád, že jim mohu pomoci a nasměrovat je. Protože co je krásnějšího, než když vidíte v očích těchto dětí radost a vděk.

Na svůj původ a kulturu jste pyšný a máte ambici ji v Česku dále rozvíjet. Má vaše tvorba ohlasy i mezi dětmi?

Jsem pyšný na to, že jsem Rom a vždy budu. Navíc jsem moc rád, že mám velké dětské publikum, protože to je pro zpěváka to nejlepší. Umí dát najevo kladné i záporné emoce. A hlavně umí vždy vytvořit nezapomenutelnou atmosféru.

Co je podle vás největší problém, kterým musejí děti v domovech čelit? 

Že když je jim nejhůře, tak je nemá kdo obejmout a říct jim, že to bude dobrý. Vyrostl jsem v milující rodině, takže si nedokážu představit, kdyby mě mamka, jak to vždycky dělala a dělá, neobejmula a nedala mi najevo potřebnou lásku a podporu.

Stal jste se ambasadorem kampaně Chupa Chups podporující znevýhodněné děti; co je to, co chcete veřejnosti sdělit?

Já rád pomůžu jakýmkoliv možným způsobem. Spojení se značkou Chupa Chups bylo tedy na místě. Pandemie totiž poznamenala i děti v domovech, takže je teď nejlepší čas jim dělat radost. Navíc se do pomoci mohou zapojit všichni. Značka rozpohybuje děti všech věkových kategorií a daruje Koloběžky do Klokánků úplně zdarma. Pohybu totiž není nikdy dost. Oceňuji na tom hlavně to, že se někdo o ty děti zajímá. Zároveň bych jim chtěl vzkázat, ať určitě na svůj život nerezignují. Svět je plný možností a stačí si jen jít za svým cílem.

• Jaké máte plány na zbytek léta? Chystáte nějaké koncerty nebo turné?

Neskutečně moc koncertuji a do toho jedu ještě společné turné s Leošem Marešem s názvem Staré Pecky. Dále natáčím svoje YouTube seriály, pořady a připravuji nové písničky. Takže léto je hlavně pracovní ale jsem za to nesmírně rád. Protože po koronavirovém období konečně zase pracuji na plné otáčky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno