Kde se vzaly slipy a trenýrky?

0

Spodní prádlo má bohatou historii, až by to jiným kouskům našeho šatníku mohlo být i líto. Než tak začaly vypadat trenýrky nebo slipy tak, jak je dnes známe, trvalo to mnoho století.

Bez pohodlí

Za první kousek spodního prádla bývá považována bederní rouška, což byl jen dlouhý pruh látky, který se omotával kolem těla. Měla ochránit citlivé partie nositele před chladem a úrazem, nahota v té době ještě nebyla nijak vnímána a proto ani spodní prádlo nesloužilo k jejímu skrývání. Teprve ve středověku se začalo se zakrýváním nahé kůže a spodní prádlo začalo plnit svůj účel, tedy zakrýt určité partie. U mužů v té době byly spodky dlouhé až do půli lýtek a připomínaly spíše kalhoty, ženy to měly ještě složitější. Dnešní dámské spodní prádlo je lehké, příjemně se nosí a nijak nás neomezuje. Středověkým ženám však již do oblékání mluvila móda a k jejich výbavě tak patřily šněrovačky a korzety, aby měly úzký pas a bujný dekolt. To však znamenalo trávit každý den v nepohodlném šněrování, což nesvědčí ani zdraví a omdlévání dam tak bylo na denním pořádku. Uběhlo však mnoho desítek let, než se šněrovačky a dlouhé spodky staly opravdu minulostí a prádlo začalo být praktické. Počkat si však lidstvo muselo až do minulého století.

Doba zkracování

Na počátku 20. století sice ještě přišel trend zakrývání volné kůže a funkci spodního prádla převzaly  overaly s dlouhými rukávy i nohavicemi, aby nebyl vidět ani centimetr kůže, tato móda však naštěstí dlouho nevydržela. Prádlo začalo získávat podobu, jakou má dnes. Ženy rozdělily podprsenku a kalhotky, pánové se zbavili dlouhých spodků a začali si užívat ve volných trenýrkách. Ty měly široký střih, poklopec s knoflíky a v pase gumu, což je téměř totožné s dnešními modely. Pro sportovce pak přinesly pohodlí trenýrky se širokým koženým pasem, který lépe držel vše na místě, a začal se tak tvořit další střih, boxerky. Ty jsou dnes upnuté, anatomicky tvarované a dokonale sedí každé postavě. Když se pak zkrátily nohavičky, objevily se na světě slipy, na které dodnes nedá dopustit mnoho mužů pro jejích pohodlí.

Tři hlavní typy střihů zůstaly do současnosti, muži si mohou vybrat trenýrky, boxerky i slipy s ohledem na to, který střih jim více sedí a ve kterém se cítí nejlépe.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno