Kreslení pro radost je nejlevnější terapií s okamžitými účinky

0

Poslední měsíce a týdny zažívá naše země dosud nepoznané – nový virus ohrožuje naše zdraví a bezpečí, proměňuje náš každodenní život a mnoha lidem způsobuje i existenční starosti. Je důležité držet krok s vývojem situace a mít aktuální informace, ale minimálně stejně tak důležité je dbát na svoje duševní zdraví a umět si odpočinout. Stres náš organismus jen oslabuje a činí ho zranitelnějším. Zkuste si vzít k ruce papír a barevné fixky a uvolněte napětí posledních dní kreslením. Volná disciplína je povolena! Jak se do toho pustit?

Možná jste na základní škole dostávali špatné známky z výtvarky a učitelka vám řekla, že neumíte kreslit. Možná vám vaši rodiče celé dětství opakovali, že jste nešikovní a manuální zručnost je vám cizí. Možná někdo z vašich přátel kdysi pronesl, že žádný výtvarný talent zrovna nejste. A teď dobře poslouchejte – nic z toho není důležité a není to překážka pro to, abyste vzali do ruky tužku, kus papíru a začali si jen tak čmárat.

„Snad každý má s blahodárnými účinky kreslení na naši mysl i tělo vlastní zkušenost. A kdo si myslí, že ne, ať schválně popřemýšlí. Sedíte u stolu, bezděčně si jednou rukou čmáráte vlnky a koukáte z okna. Jste na nezáživné schůzce v práci a kreslíte si na okraj poznámkového sešitu různé malůvky. Telefonujete a hovor je pro vás už dlouhý – začnete si kreslit na nejbližší plochu, kterou máte po ruce. Nejspíše si přitom ani neuvědomujete, jak vám to prospívá – vaše mysl k této kratochvíli tíhne samovolně, protože z tohoto čerpá uvolnění a odpočinek,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka kreativní platformy pro všechny nadšené tvůrce Idea Creative.

Kromě kamenných obchůdků s výtvarnými a kreativními potřebami v Berouně, Plzni a Kladně provozuje i e-shop Koralky-dekorace.cz, který do konce dubna nabízí poštovné zdarma při nákupu nad 1 000 Kč. V nabídce mají i fixy a popisovače různých značek. Například francouzská značka Chameleon vyrábí unikátní fixy a popisovače, které se svými funkcemi hodí pro aspirující malíře i zvědavé amatéry. Nevadí, že nemáte zkušenosti – tyto fixky dokážou posunout váš umělecký projev dále.

Jak začít s kreslením?

Důležité je nebát a nestresovat se z toho, jak se povede výsledek. Něco jako zdařilá či nezdařilá kresba v tomto případě neexistuje. Důležitá je cesta, ne cíl. Vezměte si k ruce papír, třeba ten z tiskárny, a pak jakoukoli oblíbenou psací potřebu. Uvolněte se, kresba nesmí být strnulá. Pro začátek si vyberte důvěrně známý objekt. Může to být cokoliv, oblíbený hrnek na čaj, váza s květinami, výhled z okna, odložené brýle na čtení. Nejprve se mohou objekty zdát komplexní a složité na to, aby se jednoduše přenesly na papír. Všechny předměty na světě se ale dají zjednodušit a rozložit na základní geometrické tvary a prvky. Prozkoumejte vybraný objekt, který chcete nakreslit, a snažte se ho rozpadnout na základní geometrické tvary, které spolu tvoří celkový tvar. Když nejprve nakreslíte geometrické tvary, podrobnější detaily už dokreslíte hravě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno