Nenechte se okrádat o peníze v důsledku inflace. Volte investici do zlata

0

Mnozí z vás jistě své poctivě vydělané a naspořené peníze ukládají na bankovní účty, případně je mají doma někde v trezoru apod. To však v dnešní době není zrovna dvakrát rozumné, neboť ztrácejí na své hodnotě. Inflace roste a spolu s tím dochází k jejich znehodnocení, nepomohou přitom ani úrokové sazby u bank. Namísto toho byste měli uvažovat nad investicemi, díky nimž nebudete zbytečně chudnout. Velmi dobrým řešením je volba zlata v podobě mincí či cihliček.

Proč je zlato oblíbenou a výhodnou formou investice?

Investiční zlato, jak jsou souhrnně označované certifikované zlaté slitky a mince, bývalo ještě donedávna záležitostí spíše movitých investorů. Když už zlato volil nějaký obyčejný člověk, většinou se jednalo o sběratele, který kupoval zlaté mince. Dnes už je však situace značně odlišná, zlato zaznamenává ohromný boom u stále většího množství českých občanů. Je to dáno nejen tím, že dokáže ochránit investované finanční prostředky před inflací či jinými negativními faktory, ale také jeho dobrou dostupností.

Zlato v současnosti nabízí hned několik renomovaných prodejců, a to i přes internetové obchody. Jedním z nich je web zlate-mince.cz, jehož zakladatel, pan Pavel Trtík, zmiňuje: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

I z toho je patrné, že se struktura investorů mění. Aktuálně se už dají pořídit klidně zlaté cihličky o hmotnosti pouhého 1 gramu, takže jsou dostupné prakticky pro každého, kdo má alespoň drobné úspory a chce je ochránit před inflačním strašákem. Vždy je samozřejmě lepší, pokud se rozhodnete pro přeci jen výraznější investici. U zlata nijak neriskujete, jedná se totiž o vysoce stabilní komoditu, jejíž hodnota postupem času nijak neklesá, ba spíše naopak.

Nabídka zlatých slitků a mincí v českých obchodech

Zlaté slitky se dají v eshopech koupit stejně snadno, jako když si online kupujete klasické spotřební zboží. Jen s tím zásadním rozdílem, že zde investujete do své budoucnosti a zabraňujete tomu, aby vás inflace zbytečně okrádala o těžce vydělané peníze. Mezi oblíbené cihličky patří zejména švýcarské Argor Heraeus, dále lze v Česku pořídit rovněž zlaté slitky z Německa či Rakouska. V Česku se jinak slitky nevyrábějí, jedná se výhradně o dovoz.

Zajímavým artiklem jsou bezesporu investiční zlaté mince. Dají se považovat za klasickou investici, často je ovšem volí sběratelé. Nyní se ve vybraných eshopech a kamenných obchodech vyskytuje limitovaná edice zlatých dukátů, na nichž je vyryt Karel IV., takže jsou perfektní volbou pro ty z vás, kteří i v rámci investic mají národní smýšlení a jsou pravými patrioty. Jinak jsou populární ještě kupříkladu rakouské zlaté mince Wiener Philharmoniker, jež lze také objednávat online.

Zlato nepodléhá DPH

U investičního zlata je jeden podstatný rozdíl, srovnáte-li jej s dalšími komoditami, k nimž se řadí třeba stříbro. Nemusíte zde totiž platit DPH ve výši 21 %, uplatňuje se na něj výjimka ze zákona. Díky tomu jde o maximálně atraktivní investiční příležitost, kterou byste si neměli nechat ujít, dokud je ideální chvíle.

Zlato skupují i naši východní sousedé, vyjde je to v Česku mnohdy výrazně levněji

České obchody s investičním zlatem se těší rostoucí oblibě také u Slováků. Zlato je zde totiž vyjde levněji, a to i přesto, že to do obchodů mají dále, případně musejí počítat s určitými poplatky za mezistátní převody peněz. Ty už naštěstí v dnešní době nejsou nijak vysoké, tudíž by neměly být výraznou překážkou.

Ke slovenským klientům se vyjádřila Kamila Bantová ze Zlatých mincí: „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně“.

Zlato je každopádně dobrou investiční volbou, ať už jej nakoupíte osobně či přes eshop. Pozitivní efekt jistě poznáte v budoucnu. Lidé, kteří spoléhají pouze na střádání v hotovosti, budou možná velmi zklamaní, až přijde problematičtější ekonomická krize.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno