full screen background image

Prohlédněte si nejznámější korunu českých králů. Kde je k vidění svatováclavská koruna?

Korunovace krále byla vždy velkým obřadem, který si zasloužil pořádnou porci honosné atmosféry a vzdání pocty. Už po mnoho století k tomuto obřadu patřily také korunovační klenoty. Od těch jednodušších až po takové skvosty, jakým je svatováclavská koruna. Pohled na ni rozhodně stojí za to a v článku najdete tip, kam na výlet do Prahy v případě, když chcete spatřit vzácnou korunu v celé své kráse.

 

Replika vystavená v Obecním domě

Dokonale věrná replika svatováclavské koruny je k prohlédnutí v galerii Pražské mincovny, která se nachází v Obecním domě. Místo vystavení je zvoleno i podle toho, že korunu najdeme vyobrazenou na mnoha mincích. Představuje tak symbol naší měny i mincí. Kromě vlastní svatováclavské koruny nabízí mincovna expozici, kde jsou k vidění mince ČNB.

 

Bezplatná prohlídka bez front

Za pohled na dokonale ztvárněnou repliku svatováclavské koruny nic nezaplatíte, protože vstup je zdarma. Pravděpodobně se také nesetkáte s velkou frontou, takže si můžete nerušeně užívat krásu nádherného klenotu, jehož originální verze pochází ze 14. století. Cena originálu je nevyčíslitelná a má obrovskou historickou hodnotu, takže i prohlídka repliky je skvělým zážitkem.

 

Věděli jste, že každý drahokam na koruně má svou symboliku?

Pravá koruna je vyrobena z nádherného zlata o ryzosti 21 až 22 karátů. Typický vzhled je dotvořen zasazenými velkými a krásnými drahými kameny. Zajímavé je, že nejsou vybrány a uspořádány jen tak, ale mají svou symboliku. Rubíny představují mužskou energii pro boj se zlem, smaragdy mají přinášet moudrost a spinely měly nad panovníkem držet ochranu. Drahokamy nejsou dokonale zbroušeny, ale mají víceméně svůj původní tvar a typickou krásu. Promyšlené uspořádání drahých kamenů vyvolává specifickou energii, takže někteří lidé věří v její léčivou moc.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *