Ratan: trendy nábytek pro rok 2020

0

Přírodní materiály se už několik let drží na nejvyšších příčkách pomyslného žebříčku popularity. Ratan patří k těm, které v minulosti tak trochu upadly v zapomnění, v současné době se do našich domovů vrací. Proč je ratanový nábytek tak trendy?

Splétaný nábytek z ratanu vídáme na stránkách lifestylových magazínů, chlubí se s ním celebrity a oblibu našel i v mnoha bytech a domech. Je originální, je moderní, je pohodlný, ladí s každým stylem interiéru, dobře se udržuje a hodí se pro použití uvnitř i venku. Pro mnoho z nás má v sobě navíc nádech vzpomínek na dětství, když jsme u babičky v ratanovém houpacím křesle poslouchali pohádky nebo jen tak odpočívali. Ratan se získává z popínavé tropické liány, která může být až 300 metrů dlouhá a mít v průměru i 5 centimetrů. Výhonky ratanu používají kmeny stromů jako oporu pro svůj růst, táhnou se po nich do výšky za světlem. Vzniká tak jeden z nejodolnějších dřevěných materiálů se zvláštní strukturou, která mu dává vysokou pružnost a zároveň pevnost, na rozdíl od bambusu není dutý. Když je ratan mokrý, lze ho tvarovat a ohýbat a po vyschnutí si zachová tvar. Umožňuje tak vyrábět ratanová křesla, lenošky, postele, pohovky, sedačky i stolky a stoly, zkrátka kompletní sortiment nábytku.

Přírodní ratan je vhodný pro použití především v interiéru, jeho krásy a jedinečnosti se ale nemusíte vzdát ani venku na terasách a v pergolách. Umělý ratan má stejný vzhled, je však velmi odolný proti výkyvům počasí a má dlouhou životnost. Vyrábí se z vláken polyethylenu, který je pro naše zdraví neškodný a navíc dobře recyklovatelný. Je velmi odolný vůči vodě i UV záření, k jeho údržbě budete potřebovat jen vlhký hadřík na občasné otření, jinak je téměř bezúdržbový. Velmi oblíbený je umělý ratan nejen pro svůj vzhled, který je k nerozeznání od pravého, ale především kvůli odolnosti. I při dlouhodobém působení deště, mrazu nebo prudkého slunce nepopraská ani nevybledne a vypadá tak stále skvěle.

Ratanový nábytek můžete pohodlně přemístit, v porovnání s ostatními materiály je velmi lehký. Změnit tak rozmístění nábytku nebo židlí na terase je otázka chvilky a minimální námahy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno