full screen background image

4 důvody, proč recyklovat textil

Mnoho oblečení se vyrábí z organického materiálu, což znamená, že pochází z přírodních zdrojů. Na skládkách však chybí kyslík potřebný k tomu, aby se organické materiály rozpadly, takže když oblečení skončí na skládce a rozkládá se, proces vede k emisi nebezpečných skleníkových plynů, které jsou převážně nekontrolovatelné, unikají do atmosféry a urychlují změnu klimatu.

 

Ušetříte prostor na skládkách

Skládky nemají negativní dopad pouze na životní prostředí, jsou také na finanční rozpočty obcí. Ročně skončí několik milionů tun oblečení na skládkách, kde zabírají obrovské množství velmi drahého prostoru. Jenom provoz skládky stojí miliony korun ročně. Recyklace snižuje náklady na skládky měst a obcí, díky čemuž může obec využít rozpočet jinde a vylepšit další služby v rámci občanské vybavenosti.

 

Ušetříte energii

K výrobě oděvů je zapotřebí skutečně hodně energie. Každá položka prochází komplexním výrobním procesem, který využívá mimořádné množství elektřiny a vody. Tím, že recyklujete oblečení, které už nechcete nosit, energie využita na jeho výrobu nevyjde nazmar.

 

Uděláte dobrý skutek

Když se rozhodnete recyklovat své oblečení a odnést ho do oranžových kontejnerů na textil, můžete si být jistí, že vaše stará trička, kabáty či bundy někdo opravdu zužitkuje. Na světe existuje velká poptávka po použitém oblečení. Kousky, které jste vyřadili ze šatníku, putují na charitu a k lidem, kteří jsou v nouzi – matkám a dětem v azylových domech nebo těm, kteří ztratili střechu nad hlavou.

 

Není to nic složitého

Přestože nemůžete oblečení hodit do odpadkového koše, jeho recyklace nikdy nebyla jednodušší. V celé Praze a okolí se nachází přes 500 oranžových kontejnerů na oblečení, které najdete na mnohých místech, kudy pravděpodobně i denně chodíte. U škol či obchodů s potravinami. Takže vás tento akt prospěšný životnímu prostředí i méně šťastným spoluobčanů nebude stát ani téměř žádnou energii či čas navíc.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *