4 tipy, jak konečně zkrotit chutě na sladké

0

Znáte to: rozhodli jste se konečně zhubnout, upravili jste jídelníček podle zásad zdravé výživy, začali jste poctivě a pravidelně cvičit, ale! Veškeré vaše úsilí nabourávají chutě na sladké. Co o stavu vašeho těla vypovídají a jak je zkrotit?

 

Buďte v pohodě

Za chutí na sladké stojí nejčastěji psychika – ostatně proto se bezprostředně po konzumaci sladkostí cítíte tak dobře a dostaví se pocity štěstí i klidu.  Efekt je ovšem pouze krátkodobý, jedná se totiž o začarovaný kruh – touha po sladkém se zase brzy ohlásí. Navíc takové pamlsky dodají energii, která se rychle přemění na nadbytečná kila. Místo cukrovinek si proto dejte raději celozrnné pečivo, brokolici, listovou zeleninu, ořechy nebo sóju, které nedostatek vitamínů vyváží a na vaší linii nezanechají neblahé následky.

 

Doplňte potřebné látky

Právě jste dojedli oběd a už vás honí mlsná – sníte o čokoládě, zákusku, dortíku, zmrzlině nebo alespoň sušence. Čím to je? S největší pravděpodobností vám chybí konkrétní látka, nejčastěji se jedná o železo, hořčík, chrom nebo sacharidy. Váš organismus se vám tímto způsobem pokouší jejich deficit naznačit, tak mu dejte to, po čem volá.

 

Jezte pravidelně

Stravujte se pravidelně, aby nedošlo k rozkolísání hladiny krevního cukru. Jezte každé tři až čtyři hodiny. Nevypouštějte snídaně, ani svačinky – tělo pak začíná šetřit energii a metabolismus se zpomaluje. Volte potraviny s nízkým glykemickým indexem, které vás zasytí na delší dobu. Ideální je třeba jogurt s čerstvým ovocem, celozrnné krekry s tvarohem nebo proteinové tyčinky. Právě dostatečný příjem kvalitních proteinů, je důležitý. Bílkoviny totiž výrazně ovlivňují chutě na sladké a na jídlo obecně.

 

Zabavte se

Za chutěmi na sladké často stojí i nuda, jídlo pro nás totiž představuje vítané rozptýlení. Předtím, než se vrhnete na ledničku, zkuste raději začít dělat něco, co vás zabaví. Jděte si zacvičit, vyrazte na procházku nebo na kolo, pusťte si hudbu, přečtěte si knížku. Zkrátka, najděte si činnost, díky níž vábení jídla snadno odoláte!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno