Aby doma bylo teplo

0

Topit si doma dřevem je romantické, jednoduché a většinou i výhodné. Musíme však mít k dispozici dostatek suchého dřeva, aby vytápění dávalo smysl. Nebo se spolehnout na dřevěné peletky a brikety.

Pohodlí s kotlem

Kvůli nařízením a směrnicím Evropské unie mnoho lidí v posledních letech mění kotle na tuhá paliva. Z dříve nejčastěji používaných kotlů na uhlí se přechází na více ekologické, zpravidla na dřevěné peletky. Topení s nimi je pohodlné, díky možnosti automatického podavače přidělaného ke kotli nemusíme jít zatápět dvakrát denně, jak jsme byli zvyklí. Peletky se vyrábí z dřevěných pilin bez použití lepidel, pojiv nebo jiných chemických látek. Dřevěné piliny se vyčistí od velkých kusů a usuší v průmyslových sušičkách. Pak jsou slisovány pod vysokým tlakem do malých pelet, kterými následně topíme v kotli. Pelety mají jen minimální odpad a tak je potřeba chodit ke kotli jen 2 – 3 týdně pro kontrolu popelníku a jeho případné vynesení. Vysoká výhřevnost a pohodlné topení jsou ideální kombinací pro příjemné teplo doma bez velké námahy.

Do krbu brikety

Vytápění domu nám místo kotle mohou také zajišťovat krbová kamna nebo krb, často je máme ale jen jako doplněk k hlavnímu zdroji tepla a pro vytváření příjemné atmosféry. Kdo by rád neseděl s šálkem dobrého čaje nebo oblíbenou knihou v ruce a nedíval se přitom do plápolajícího ohně v krbu. Od pohody a klidného rozjímání nás ale bude rušit potřeba neustálého přikládání, protože samotné dřevo v krbu rychle hoří. Problémy mohou nastat také, pokud jsme si zásobu dřeva neudělali dostatečnou nebo ji špatně chránili před nepřízní počasí a teď topíme mokrým dřevem. To hodně kouří zanáší kouřovod a špatně hoří, často si tak místo klidného večera užijeme spíše zlobení s uhasínajícím plamenem. Dřevěné brikety pomohou mít teplo i klid, snadno se skladují a jsou vždy po ruce mají vysokou výhřevnost a nízký odpad, jsou tak ideální pro topení bez přikládání. Noční brikety, vyrobené z kůry, pak navíc dokážou hořet 10 – 16 hodin a tak můžeme v lenošce u krbu třeba i usnout a přesto nám nebude zima.

Pohodlí, nenáročné topení, vysoká výhřevnost, ekologický ohled i minimální odpad jsou hlavní benefity dřevních briket a pelet, kterými můžeme topit ve svém domově.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno