Čokoláda není hřích, vaše tělo vám poděkuje

0

Také vás často honí mlsná, a když si dáte něco sladkého, tak vás přepadnou výčitky svědomí?  Pak sladkosti vyměňte za kvalitní čokoládu a na výčitky svědomí můžete rovnou zapomenout. Vysokoprocentní čokoláda nejen uspokojí vaše chutě, ale zároveň prospěje vašemu tělu. Obsahuje totiž spoustu minerálů, vitamínů a také hormony štěstí a lásky.

Čokoláda je tak trochu zázrak. Zlepšuje náladu, působí jako afrodiziakum, ulevuje od bolesti a dodává tělu řadu minerálů. Pro všechny mlsné jazýčky je tak čokoláda nejlepší volbou, jak svou touhu ukojit. Musíte ale dobře vybírat.

 

Jak se pozná kvalitní čokoláda?

Kvalitní čokolády najdete hlavně ve specializovaných obchodech a e-shopech jako je například Cukrovinky Severka –  v supermarketech je jich jako šafránu, ale najít se tam dají také. Podívejte se na obal a mrkněte se na složení. Důležité je procento kakaa, které by mělo být vyšší, většinou 35-50 % u mléčných čokolád, 60 až 70 % u hořkých. Není to ale jediný faktor, důležitá je také kakaová sušina, kakaové máslo, třtinový cukr a vanilka, v mléčné čokoládě je navíc ještě sušené mléko.

A jinak nic! Žádné ztužené tuky namísto kakaového másla, žádný vanilin namísto vanilky a hlavně žádná éčka, dochucovadla a přidané cukry. Správní gurmáni sledují i o jakou odrůdu kakaových bobů se jedná (nejběžnější je Forastero, dále Criollo, a Trinitario a řada dalších odvozených odrůd)  a odkud pochází, ale pro laika je tato informace nicneříkající.

 

Jak to, že navozuje příjemné pocity?

Strčíte si do pusy jen jeden jediný čtvereček a najednou máte pocit, že je vám vlastně docela fajn a všechno zvládnete a vyřešíte? Za to může neurotransmiter dopamin, zvaný také hormon štěstí, který se při konzumaci uvolňuje a zvyšuje náladu a také serotonin.

Na krásných pocitech se podílí také tzv. droga zamilovaných, fenyletylamin, který náš mozek produkuje také, když jsme zamilovaní. V čokoládě najdeme také anadamid, který ulevuje od bolesti, tryptofan a samozřejmě také aminokyselinu arginin – přírodní afrodiziakum.

 

Proč je tak zdravá?

Čokoláda obsahuje železo, hořčík, mangan, draslík, zinek, měď či třeba vápník. Najdeme v ní také prospěšné vitamíny od A až po E a látky, které povzbuzují srdeční činnost a nervovou soustavu. Takovou zdravou bombu si prostě nesmíte nechat ujít.

 

Vyšší cena se vyplatí

Bohužel, tabulku kvalitní čokolády si nepořídíte za dvacku. Pohybuje se od 70 Kč až do několika stokorun. Sázka na kvalitu se ale vzhledem k chuti a zdravotním benefitům vyplatí. Když už mlsat, tak ať to stojí za to!

Na trhu čokolád se roztrhl pytel s čokoládovými experimenty. Čokoláda s ořechy či s ovocem už se pomalu stává běžnou záležitostí a výrobci se nebojí čokoládu obohatit chilli, pepřem či mořskou řasou.

 

Čokoláda se hodí ke zdravému životnímu stylu

Snažíte se jíst zdravě a pravidelně se hýbat? Čokoláda pro vás bude jednou za čas nejen skvělou odměnou za vaše úsilí, ale díky tomu, že zrychluje metabolismus, vám také v cestě za vaší vysněnou postavou pomůže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno