Dovolená na kolech s malými dětmi – na co se připravit?

0

Také jste se rozhodli, že letos nevypravíte k moři nebo do dálných hor jako v uplynulých letech, ale užijete si báječnou dovolenou v Čechách? Navíc jste-li milovníci cyklistiky, určitě vám bude vyhovovat, že si budete moci týden, dva, užívat aktivní relaxace po krásných koutech Moravy, Čech i Slezska. Jenže jedete-li s malými dětmi, je třeba počítat s několika fakty.

Bezpečná kola i cyklo výbava

Jedna věc jsou vaše silniční kola. My dospělí totiž snadno poznáme, že někde něco dře, brzdí, skřípe, cinká… Ale dětské kolo neprojedete. Proto je důležité před dovelenou vzít odrážedlo či dětské kolo do garáže či dílny a pořádně jej projít. Děti vám neřeknou, že se jim něco nezdá… Také nezapomeňte na povinné vybavení cyklistů, byť jsou malí. Ideálně přilba, reflexní prvky, světla, blatníky, rukavice, cyklo kalhoty, pokud budete jezdit hodně.

Neplánujte dlouhé trasy

Myslete na to, že je vše s dětmi tak nějak nevyzpytatelné. Většině dětí se doma v obýváku chce jezdit na kole 7 dnů v kuse, ale jakmile na to přijde a posadíte je na kolo, brzy jsou unavené. Abyste dovolenou přečkali ke spokojenosti všech, určitě plánujte trasy se zajímavými zastávkami, které by měly být rozloženou s rozumnou vzdáleností od sebe. Záleží na věku dětí. Motivace žene kupředu všechny, i děti. Jestliže je na konci bude čekat velká zmrzlina či ledová tříšť, návštěva ZOO nebo třeba skvělý aquapark, určitě se jim bude šlapat líp.

Držte se ve stínu

Zvláště ve slunečných dnech je snadné dostat úpal. I když má dítě přilbu a dlouhé rukávy, aby se nespálilo, přehřeje se. Ideální je volit cyklostezky, které jsou zasazeny do krajiny plné stromů, lesů a luk. Budete si jisti, že každou chvíli pojedete ve stínu, a pokud bude příliš vedro, jednoduše zastavíte a někde se osvěžíte delší dobu. Skvělou cyklostezkou je např. ta na Valšsku táhnoucí se v příhraničí Moravy a Slovenska s názvem Bevlava.

Výbava pro případ nehody

Počítejte vždy s tím, že děti mohou z kola i odrážedla spadnout. Neměly by vám chybět věci jako desinfekce, náplasti, obvaz, nůžky, gelové chladicí polštářky, zásyp. Nezapomeňte ani na opalovací kosmetiku a pláštěnky. Třeba bude počasí ukazovat kde co z toho, co umí.

Večer plný relaxu

Jestliže doma příliš nejezdíte, děti budou večer při lehnutí do postele vážně unavené. Můžete koupit chladivé gely, kterými jim budete mazat nožky, namasírujete jim je, užijete si příjemné chvilky spolu jako rodina. Nezapomínejte večer zkontrolovat i odrážedla a dětská kola. Nejen nohy bývají unavené, ale i kolům se mohlo něco přihodit, aniž byste si všimli.

Než vyrazíte, pečlivě naplánujte místo ubytování, abyste měli kam vyrážet. Ideálně je mít alespoň 3, 4 trasy, na které se můžete vydat. Jeden, dva dny si nechte i na lenošení, abyste se po dovolené necítili hůře než před ní. Hlavní je se vrátit domů zdraví a odpočatí. O to by mělo na dovolené jít především a tomu bychom měli vše přizpůsobit. Nevařte tam, nepečte, obětujte peníze za jídlo z restaurace a užívejte si „jen“ sami sebe a možnost týdne plného nicnedělání (když pominete všechnu péči o děti).

Náš tip: Prázdniny jsou dlouhé a občas prší. Přemýšlíte-li, čím zabavit dítko, když jste doma, pořiďte jim sadu na malování podle čísel, díky které si procvičí motoriku a vyrobí si krásné dekorace do dětského pokojíčku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno