full screen background image

Dovolená s dětmi – na co nezapomenout?

Léto je obdobím prázdnin a dovolených. Jen málokdo je tráví doma, většina z nás vyjíždí poznávat krásy jiných krajů. Nejčastěji se vydáváme k moři, v Chorvatsku nebo Itálii můžeme být autem už za pár hodin. Cestujeme-li s celou rodinou, tedy i našimi malými dětmi, musíte se však náležitě připravit – a tím nemáme na mysli se pouze obrnit trpělivostí.

 

Hlídejte si předpisy

Rozhodnete-li se vydat po vlastní ose, pohlídejte si, jak má být vaše auto v cizině vybaveno. Platí sice, že by výbava měla být závislá na tom, co platí v místě jeho registrace – ne všichni policisté to však respektují. Pozor si dejte hlavně na reflexní vesty – na ty jsou obzvlášť v Rakousku velmi citliví. Informujte se také, jaké kde platí předpisy, povolená rychlost, povinnost svícení, povolený alkohol v krvi – to vše se může stát od státu podstatně lišit.

 

Nezapomeňte na doklady

Spousta z nás si zvykla cestovat v rámci Evropské unie pouze s občanským průkazem, a tak často zapomínáme, že i naše děti musí mít svůj doklad totožnosti. Nebudete-li moci prokázat, že dítě patří k vám, hrozí vám nepříjemné problémy – vaši ratolest vám totiž mohou až do vysvětlení situace odebrat. Hlídejte si také, aby fotografie dítěte na dokladech byla aktuální. Lhůta pro vydávání dokladů je 30 dnů, získat je můžete i ve zkrácené době do šesti pracovních dnů, za tuto rychloslužbu si však připlatíte, vyjde vás na 2000 Kč. Pokud s sebou na dovolenou berete i kamarády vašich dětí, pak byste měli vědět, že v některých státech je také písemný souhlas rodičů. Jak má tento dokument vypadat, není nikde přesně stanoveno, rozhodně by ale měl obsahovat informace o rodičích, dítěti, doprovázejících osobách, účelu cesty, destinaci a dobu platnosti.

 

Nepodceňte bezpečnost

Důležité také je, aby vaše vozidlo bylo v perfektním stavu. U nás bohužel není nic neobvyklého, že řada řidičů jezdí na použitých zimních pneumatikách i v létě. Třeba v Itálii vám za to ale hrozí pokuta až 45 tisíc korun. Pohlídejte si také minimální hloubku dezénu pneumatik, u nás musí být alespoň 1,6 mm, ale v jednotlivých destinacích se může různit. Změřit nezapomeňte také tlak vzduchu v pneumatikách, doporučené hodnoty najdete v příručce k vozidlu, případně i na internetu. Uvědomte si, že právě na těchto zdánlivých maličkostech, závisí bezpečnost a životy celé vaší „posádky“.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *