Ekzém lze řešit i bez pomocí kortikoidů. Jak přesně?

0

Kontaktní ekzém, atopický ekzém a vlastně jakýkoli jiný ekzém je opravdu nepříjemný. Kdo tuto situaci nezažil, zřejmě si ani nedokáže představit, jak moc je takové onemocnění obtěžující. Svědí, praská, krvácí, a to nemluvě o tom, že nevypadá vůbec dobře. Ekzém na prstech na rukou, na dlaních či jinde na těle potřebuje určitou pozornost a správnou léčbu. Dokonce si lze pomoci i bez kortikoidů.

Příčina ekzému

Ze všeho nejdříve, což je přímo nutností, je potřeba najít příčinu vzniklého ekzému. Můžete vy sami zjistit, co vám nedělá dobře a postupně dané látky vyřadit. Nejčastěji se jedná o roztoče, tedy prach, kovy – v bižuterii, klíčích, mincích, kovových zipech a jinde. V takovém případě jde ve většině případů o kontaktní ekzém na rukou, ale i jinde na těle. Například kolem obrouček brýlí, v místě zapínání džínů, na stehnech a jinde.

 U atopického ekzému je to mírně jiné. Vrozená porušená kožní bariéra se stává vnímavá k různým podnětům, pokožka se vysušuje a má sklony k olupování a praskání. Atopický ekzém se může projevit jako reakce na stres, na některé potraviny, ale i na roztoče, kovy, prací prostředky a jiné dráždivé látky. Nejdříve bude vhodné najít hlavní alergen, který vám dělá potíže. Můžete každý alergen postupně vysazovat či si na něj dávat pozor a sledovat, kdy se vám ekzém lepší, a kdy naopak ne. Pokud se vám nechce do podrobného zkoumání, navštivte alergologa. Ten vám prozradí, na jaký alergen byste měli dávat pozor.

Řešení bez kortikoidů

Kortikoidy jsou bezesporu účinné – to je jedna věc. Druhá je ta, že při dlouhodobém užívání může mít i vedlejší účinky. Tudíž mast s těmito hormony se doporučuje použít pouze při takzvaném vzplanutí, tedy akutních potížích a dále mast přestat používat. Jsou ovšem lidé, kteří si chtějí poradit jinak, bez těchto pomocných látek.

 Základním pravidlem je, abyste o kůži dobře pečovali. To znamená, abyste si pořídili mast na ekzém bez kortikoidů, která dokonale zjemní a promaže pokožku a vytvoří jemný film – takzvanou bariéru, která bude chránit kůži před alergeny a jinými látkami, které škodí. Například krémy od společnosti Dermaguard tuto schopnost mají. Nezapomínejte ani na speciální mýdla pro ekzematiky. Dále byste také měli dbát na svůj jídelníček a omezit či nejlépe vyřadit smažené jídlo, omezit výrobky z pšenice a také cukr. Jezte více potravin s obsahem beta-karotenu a chlorofylu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno