full screen background image

Jak odnaučit kočku nečistotnosti?

Kočka sice není pes, který poslechne na slovo, avšak základní výchovou by projít měla. Jen tak je zaručené spokojené soužití pod jednou střechou. Nejlepší je samozřejmě začít od kotěte, ale i dospělá kočka se může něco přiučit.

 

Utvořte si s kočkou dobrý vztah

Základem je najít si ke kočce cestu. Pokud pochopíte, jak vnímá svět okolo sebe, můžete jí lépe porozumět. Kočka se doopravdy dá naučit spousty věcem, pokud ovšem ona sama chce. Jestliže nechce, nedonutíte ji žádným způsobem – dosáhnete akorát toho, že uteče a bude se vám vyhýbat. Kočku můžete učit pouze formou pozitivní motivace a chvály, pokud ji budete trestat, můžete si vztah s ní nenávratně poškodit. Cesta k srdci kočky je samozřejmě přes jídlo a ideální podmínky k životu. Krmte pouze kvalitním krmivem, které neobsahuje příliš obilovin a sůl – skvělá jsou krmiva Applaws či Taste oftheWild.

 

Čistotnost

Asi nejčastější a zároveň nejnepříjemnější „zlozvyk“, který mnoho chovatelů je nuceno řešit, je nepoužívání toalety. Chodit na písek se učí už malá koťátka od své matky, avšak pokud je kotě nalezenec či je odebráno od matky velmi brzy, nemusí si návyk osvojit vůbec. Potom je to tedy na vás. Pokud kočka vykoná potřebu jinde, nekřičte ani ji nebijte. Ukažte jí záchod, popřípadě do něj můžete vhodit kousek kapesníku či ubrousku, kterým jste loužičku vytřeli. Jestli to příště zvládne do záchodu, nezapomeňte ji pochválit a odměnit pamlskem. Nečistotnost však také může být příznakem zdravotního nebo psychického problému. V tom případě je nejlepší celou situaci konzultovat s veterinářem. Jestliže je kočička zdravá, příčina může ležet v nevhodném stelivu, samotném záchodu či s nějakou změnou v domácnosti. Nový pelíšek pro kočky, přesunutá toaleta, příchod nového člena rodiny – to vše může být kočkou negativně vnímáno. Potom se vyplatí investovat do přípravků, které kočku zklidní a zpříjemní jí pobyt v domácnosti. Bylinky pro kočky či Felliway mohou negativní chování zmírnit.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *