Jak postupovat, pokud váš bývalý partner/ka neplatí alimenty?

0

Zhruba 400 tisíc dětí je z rozvedených rodin. Po rozpadu vztahu řeší převážná část rodičů svěření dítěte do péče jednoho z nich. Druhému rodiči je následně soudem stanoveno výživné. Nehrazení výživného je častým nešvarem, který postihuje zejména matky, počítáme-li s faktem, že ve většině případů bývají děti svěřeny právě do její péče. Bohužel i přes soudní spory, které mají zajistit získání stanovených alimentů, je neplatící rodič neuhradí.

 

Co dělat, pokud váš bývalý partner výživné neplatí?

Kolem 40 % rodičů v ČR, kteří mají platit výživné na své děti, na ně neplatí vůbec nebo jen sporadicky. Pokud odloučený rodič neplatí pravidelně stanovenou částku, je třeba přistoupit k vymáhání dluhů a dlužného výživného. Neplacení výživného je trestným činem a v případě, že vám váš bývalý partner/ka dluží výživné na dítě, máte tři možnosti jak postupovat:

● dohoda s bývalým partnerem nebo partnerkou,

● podání trestního oznámení pro neplacení výživného,

● vymáhání alimentů s pomocí soudu nebo exekutora.

 

1. Dohoda s neplatícím rodičem

Prvním, ideální a také nejjednodušším způsobem je dohoda s bývalým partnerem. Bývalého partnera můžete varovat, že alimenty musí opět začít posílat a postupně splácet svůj dluh na výživném, jinak na něj podáte trestní oznámení. Mnoho rodičů dlužník pak raději zaplatí, aby se vyhnuli soudu.

 

2. Trestní oznámení

Pokud dohoda nepomůže, nezbývá vám nic jiného, než podat trestní oznámení pro neplacení výživného. Neplacení výživného se po čtyřech měsících stává trestným činem a rodiči v tomto případě hrozí i vězení. Od 1. ledna 2010 hrozí neplatícím rodičům až pět let vězení za zanedbání povinné výživy. Strach z vězení řadu rodičů neplatičů přiměje, aby svůj dluh začali pomalu splácet.

3. Vymáhání dlužných alimentů s pomocí exekutora

Od roku 2013 již není možné vymáhat dlužné alimenty přes soud. Vaší další možností, jak se domoci dlužného výživného, je spolupráce s exekutorem. Máte-li pravomocný rozsudek o stanovení výživného a bývalý partner či partnerka stále neplatí, můžete vymáhání pohledávek svěřit do rukou exekutora.

Exekutora si můžete zvolit sami podle vlastního uvážení. Seznam exekutorů podle místa bydliště je uveřejněn na stránkách exekutorské komory. Doporučuje se volit exekutora, který provede veškeré způsoby provedení exekuce, a to včetně mobiliární exekuce k zajištění co nejvyšší šance vymožení výživného.

Exekuce v častých případech probíhá srážkami ze mzdy. Jelikož výživné patří mezi přednostní pohledávky, má přednost před ostatními dluhy. Exekutor je také oprávněn, využít pro vymáhání dlužného výživného institut pozastavení řidičského oprávnění. Po dobu pozastavení řidičského oprávnění nesmí dlužník řídit motorová vozidla. Tento příkaz lze zrušit v případě, že dlužník otec nebo matka prokáže, že již uhradil dlužné výživné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno