Jaké jsou druhy půjček a která se vyplatí?

0

Když si potřebujete půjčit peníze, je rozumné kromě výše půjčky přemýšlet také nad tím, na co peníze potřebujete, proč a v jaké jste situaci. Druhů půjček je totiž mnoho a každý z nich má své výhody. Jak se v nich ale vyznat a vybrat ten nejlepší pro sebe? Pro přehlednost je nejjednodušší dělení podle různých vlastností půjček.

 

Podle poskytovatele – bankovní a nebankovní

Bankovní půjčky poskytuje banka, u které máte založený účet. Může to být vaše stávající nebo lze využít nabídky jiné banky, která ale většinou vyžaduje právě založení účtu a zdlouhavé dokládání všech možných výpisů. Naopak nebankovní půjčky mají nespornou výhodu v rychlém vyřízení s minimem papírování.

 

Podle využití a zástavy – účelové a neúčelové

Pokud přesně víte na co peníze využijete, je účelová půjčka vhodným řešením, například na nové auto, rekonstrukci bytu nebo dovolenou. Mívají výhodnější úrok, ale je nutné dokazovat, že peníze byly skutečně využity na daný účel. Často se jedná o vysoké částky a tak poskytovatel vyžaduje zajištění půjčené částky, například domem či autem. Když však potřebujete peníze, tak nějak na všechno“, je jednodušší využít neúčelové půjčky, u kterých je jen na vás, jak peníze využijete. Standardně nedosahují statisícových částek a nemusí u nich být zástava požadována.

 

Podle doby splácení – mikro, krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé

Mikro půjčky jsou vhodné pro akutní vyřešení nedostatku financí, třeba když se zničí lednička a výplata je daleko. Nejčastěji jsou splatné do pár dní až týdnů a nepřesahují částku několika tisíc. Krátkodobé půjčky mohou mít vyšší částku, ale jejich splatnost se pohybuje do jednoho roku, ideální pro půjčku na dovolenou, je ale potřeba počítat s vysokými úroky. Oblíbené jsou střednědobé půjčky, které splácíte několik let a mají rozumné úroky. Dlouhodobé půjčky jsou pak většinou hypotéky a nebo úvěry na rekonstrukce nemovitostí, které mají dobu splácení dlouhou i několik desetiletí.

Je tak vždy dobré posoudit předem, která situace se týká právě vás a jaký druh půjčky pro vás bude výhodný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno