Káva s sebou – fenomén posledních let

0

Káva s sebou, „coffee to go“, „take away“ nebo zkrátka káva v kelímku se stala v posledních letech naprostým fenoménem. Perfektně totiž odpovídá současnému uspěchanému životnímu stylu. Jedni ji vychvalují jako praktické řešení, druzí ji naopak zatracují kvůli degradaci kavárenské tradice. Jak si stojí u nás i ve světě a jaké jsou její vyhlídky do budoucna?

 

Praktické řešení

V Česku se káva v kelímku začala objevovat v 90. letech. Mohly za to automaty a čerpací stanice, kde se nápoj takto servíroval. Pak tento způsob převzaly velké fastfoodové kavárenské řetězce, ve kterých tvořila kelímková káva základ celého sortimentu. Dnes můžete narazit i na kávová okénka či pojízdná vozítka, která prodávají voňavý nápoj rovnou na ulici. O voňavé kofeinové potěšení tak nezůstanete ochuzeni, ani když doma po ránu před cestou do práce nestíháte zapnout kávovar.

 

Projev barbarství

Existují však země, kde je pití kávy z kelímku považováno takřka za barbarství. K takovým patří třeba Itálie. Tamní obyvatelé totiž k vychutnání lahodného nápoje potřebují čas a klid, v podstatě se jedná o takový rituál. V žádné domácnosti nechybí kvalitní moka kávovar, záležet si dávají i na samotném servírování, při kterém nesmí chybět porcelánové hrníčky. I sem však papírové kelímky dorazily a lidí, kteří si v nich po ulicích hrdě nesou své horké kofeinové potěšení, stále přibývá. A to nejen kvůli turistům, i samotní Italové mají totiž kvůli uspěchanému životnímu stylu stále méně a méně času, aby si sedli a vychutnali si čerstvou kávu pěkně v klidu a se vším všudy.

 

„Kelímková“ budoucnost

Stále častěji však vyvstávají otázky, jestli se káva z kelímku může svou chutí rovnat té hrníčkové. Někteří odborníci totiž tvrdí, že nelze dodržet přesná pravidla pro přípravu espressa. V kelímku nemá možnost se chuť lahodného nápoje správně rozvinout, tak jak se to děje v dobře nahřátém porcelánovém šálku. Navíc proti tomuto způsobu brojí i ekologové, papírové kelímky totiž představují velkou zátěž pro životní prostředí. Začínají být proto nahrazovány kompostovatelnými či vratnými kelímky. Za složení zálohy tak dostanete váš oblíbený nápoj a ještě k tomu uděláte něco málo pro záchranu naší planety. Získáte tak hned dvojnásobné potěšení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno