full screen background image

Když miminko nechce spát

Pokud nespí miminko, nespí nikdo z rodiny a má to negativní dopad na celou domácnost. Spánkový deficit není nic příjemného ani pro dospělého člověka, natož pro malé dítě, které ve spánku nejen odpočívá, ale hlavně roste a vyvíjí se. Co v takové situaci dělat?

 

1. Dětský pokojíček

Spousta maminek nechává své malé miminko spávat v ložnici, avšak většina od tohoto nápadu ustupuje a hned ze začátku pořídí dítěti samostatný pokojíček, který mu poskytne stálé prostředí a obsahuje vše, co potřebuje. V dnešní době, kdy existují chůvičky a monitory dechu, můžete miminku dopřát veškerou péči, i když budete spát ve vedlejším pokoji. K výbavě dětského pokoje neodmyslitelně patří kvalitní postýlka, která by měla mít dobrou konstrukci a zejména by měla být bezpečná. Jestliže se rozhodujete mezi kolébkou či dětskou postýlkou se zábranami, je to zcela na vás. Pamatujte však, že děti velmi rychle rostou, roztomilou kolébku tudíž novorozenec využije jen prvních pár měsíců a koupi postele z masivu se tak nevyhnete. Navíc si může velmi rychle navyknout na kolébání a tak zvykání na postýlku vás může stát mnoho bdělých nocí. Nejdůležitější částí je však matrace, na kterou obzvlášť zaměřte pozornost. Jak ale vybrat tu správnou matraci pro malé dítě? Nezapomínejte, že miminko může vyžadovat 18-20 hodin spánku denně, tudíž v posteli bude trávit prozatím většinu času, matrace tak musí být komfortní. Navíc se dítě během spánku vyvíjí a roste, musí mít proto dostatečnou oporu pro páteř. Nejlepší volbou je tak vzdušná matrace bez anatomických zón a s vyšší tuhostí. Pokud se ve výběru příliš neorientujete, můžete zakoupit speciální dětskou matraci, která všechny výše uvedené parametry splňuje.

 

2. Podmínky na spaní

V místnosti, ve které dítě usíná, by mělo být vyvětráno a také by měla mít přiměřenou teplotu. Důležité je také, aby byla uklizená. Zvláště malá miminka si všímají všeho okolo sebe, protože dětský pokoj je pro ně prozatím celý svět. Zaměřte se proto na to, aby pokoj nebyl příliš zastavený nábytkem nebo aby neobsahoval příliš mnoho dekorací. Plně vyzdobený pokojíček pro miminko je krásný a roztomilý, vaši ratolest však mohou vyděsit i obyčejné věci – jako třeba plyšák, obraz na stěně či jiná hračka, která ve tmě vypadá děsivě. Také je důležité postýlku umístit na správné místo. Nikdy ji nedávejte k oknu – přímý sluneční svit a průvan jsou hrozbou pro vaše miminko.Nezapomeňte také zajistit dostatečnou tmu, zvláště pokud vaše okno sousedí s pouličním osvětlením. Dosáhnete jí žaluziemi, roletami či závěsy.

3. Triky pro špatně spící miminka

* Malá miminka nejlépe usínají, když mají kontakt s maminkou. Je však jasné, že ho dítěti nemůžete dopřát celý den a celou noc. Pokud vám však dítě bez něj nechce usnout a pláče, zkuste ho pevně zabalit do zavinovačky či povijanu a uvidíte, jak rychle usne.

* Vytvořte dítěti jasné návyky. I když miminka prospí téměř celý den, dávejte ho spát ve stejné hodiny a před usnutím opakujte pokaždé to stejné. Například ho pochovejte, pohlaďte, chvíli na něj mluvte a pak jej nechte spát. Dítě si tento proces dá do souvislosti s tím, že má spát a brzy se naučí usínat.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *