Keramika i moderní technologie. Jaký je ten váš hrníčkový ideál?

0

Vzít do ruky šálek nebo hrnek s kávou či čajem, posadit se a v klidu si vychutnat svých pár chvil odpočinku. Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud a jak se k nám tento užitečný kousek nádobí dostal? Kdo první rozluštil tajemství čínského porcelánu?

Kam až sahá historie hrnečků?

Jednou z nejstarších řemeslných dovedností je výroba keramiky. Již v pravěku se naši předci snažili vyrábět nádoby, které by jim při pití nahradily dlaně či pomohly s uchováním další potravy. Listy a skořápky ořechů nebyly na dlouhodobé používání vhodné. Postupem času, kdy na počátku bylo sušení hliněných výrobků na slunci, se lidé dostali až k vypalování v peci a keramiku tvořili nejen pro sebe, ale i pro ostatní jako praktické dárky či zboží na prodej a výměnu.

Nejstarší užitková keramika vznikala už před 17 tisíci lety. V roce 3000 před naším letopočtem byl znám hrnčířský kruh a předchůdce porcelánu vznikl, kde jinde než v Číně, v letech 206 – 220 před naším letopočtem.

Inovace a trendy aneb Jak šel čas

Zlatým časem keramiky byl starověk. Velké říše jako Mezopotámie, Persie, Egypt, Řecko i Řím nám díky své rozsáhle oblasti a velké koncentraci obyvatel zanechaly četné památky na své keramické umění – ať již v oblasti užitkové keramiky v podobě různých minihrníčků, šálků a talířů nebo také ve stavitelství.

V Asii, konkrétně v jižní Číně, přišli na to, jak vyrobit bílý porcelán s transparentní glazurou již ve 13. století. Ve stejném století se tato jemná a vzácná keramika dostává do Evropy, kde se okamžitě stala vyhledávanou komoditou bohatých občanů. Tajemství čínské výroby porcelánu v roce 1598 rozluštili Japonci a následně se toto umění dostalo i do Evropy.

Už v roce 1671 byl v Anglii podán patent na výrobu asijského porcelánu. Následně v roce 1710 vzniká manufaktura na výrobu Míšenského porcelánu. Oblíbenost porcelánu stoupala od 19. století až do 1. poloviny 20. století.

Fantazii se meze nekladou

S postupem času však byl tradiční porcelán nahrazen dalšími materiály. Hrnky nemusí být jen keramické nebo porcelánové, mohou být třeba z železného nebo hliníkového plechu. Roste také oblíbenost plastových hrnků, a to hlavně kvůli jejich bezpečnějšímu používání a odolnosti při případném nárazu. Další oblíbenou verzí jsou termohrnky a cestovní hrnky, které mají těsnící víčko a hodí se tak na cesty i do kanceláře.

Jaký hrnek zvolíte je čistě na vás. Někdo dává přednost malým šálkům s podšálkem, někdo má raději pořádný hrnek, který mu vydrží třeba na celé dopoledne. A pokud hledáte ideální dárek, můžete vsadit na hrníček se jménem nebo na originální XXL hrnek a oblíbený nápoj do něj a radost je zaručena!

Zkrátka každý si najde ten svůj ideál, ať už co se týče materiálu, barevného provedení, designu či velikosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno