Kontejnery na textil: podpořte recyklaci oblečení

0

To, že je naše planeta velice znečištěná, registrujete jistě každý den. Pokud jste uvědomělí a odpovědní, snažíte se třídit odpad, šetřit energie a třeba i omezit svoji spotřebu plastu.

Matku Zemi nejvíc ničí ropný průmysl. Víte, co je na druhé příčce? Asi netušíte, že módní odvětví, a to zejména díky „fast fashion“. Jde o tzv. rychlou módu, která nás neustále nutí nakupovat nekvalitní oblečení za málo peněz. Obchody velkých řetězců jsou známé po celém světě a najdete je „na každém rohu“. Produkují až 55 kolekcí ročně a nadbytkem v obchodě manipulují k nákupu. Významným znakem fast fashion je mimo jiné skutečnost,  že se oblečení vyrábí v chudých zemích, převážně v Asii.  Lidé, kteří jej vyrábí, žijí a pracují často v nelidských podmínkách, často za mzdu 2 dolary denně.. Výrobu textilu provází také extrémní ekologická zátěž ve všech procesech od pěstování bavlny, barvení a chemické úpravy látek, o dopravě po celém světě nemluvě.

 

Jak můžete pomoci?

Kromě toho, že omezíte nákup této módy, pomůžete naší planetě  i tím, že budete textil recyklovat.

 

Kam s nepotřebným textilem?

Položte si otázku- jsou kousky ve vašem šatníku stále použitelné? Ale nenosíte je a jenom vám zabírají místo? Pokud odpovíte ano na obě otázky, je jasné, že je potřeba oblečení poslat dál. Nejjednodušší volbou je využít kontejner na textil.

Sběrné kontejnery u nás fungují již od roku 2007. Princip sběru a recyklace oblečení je odlišný od recyklace plastu nebo papíru. Použitá trička, džíny, bundy, svetry, mikiny, sukně i šaty se ručně třídí, aby je bylo možné ještě dále využívat. Každý kousek vezme někdo do ruky a to i vícekrát, než nastoupí cestu k novým majitelům, většinou z charitativních organizací.

 

Jakému textilu můžete dát druhý život?

  • veškerému oblečení
  • obuvi, kabelkám, batohům
  • módním doplňkům
  • bytovému textilu
  • hračkám atd.

Své oblečení jednoduše vyperte a vložte do igelitové tašky nebo jiného obalu a vložte do kontejneru.

 

Komu pomáhá použitý textil?

Recyklace oblečení má několik zásadních přínosů pro naši společnost. Pokud využíváte kontejnery na textil, pomáháte svému městu v tom, že díky tomu klesají náklady na likvidaci odpadu. Nechtěné kousky nekončí na skládce, ale v šatníku potřebných. Jde tedy o mnoho ekologičtější a šetrnější způsob zacházení s oblečením, které již nevyužíváte.

 

Kde jsou kontejnery na textil/oblečení

Kde ve vašem městě recyklujete oblečení? Vyhledat, kde se sběrné kontejnery nachází, můžete na webu pražské společnosti POTEX, která se této užitečné činnosti věnuje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno