Kvalita stravy

0

food-516044_960_720

Není žádnou novinkou, že kvalitní potraviny a strava obecně se velkou měrou podílí nejen na tom, jak vypadáme, ale také na našem zdravotním stavu. Náš vzhled a zdraví tak můžeme zásadně ovlivnit tím, co naházíme do nákupního košíku. Obchody jsou dnes ale plné potravin, které obsahují spoustu konzervantů, barviv, dochucovadel a sladidel, které jsou všechno jen ne zdravé – ačkoli se tak často tváří. Stačí si ale jen najít chvíli a pozorně si přečíst informace na obalech potravin o jejich konkrétním složení a vše vám bude jasné. Přitom základ našeho jídelníčku by měly tvořit kvalitní, přírodní a poctivé potraviny.

Strava má být především pestrá a poskytovat dostatek minerálů, vitamínů a živin, bez kterých se náš organismus neobejde. Zastoupeny musí být tuky, bílkoviny i sacharidy. Tuky, ač jsou v dnešní době poněkud v nemilosti, chrání naše orgány, umožňují vstřebávání mnohých látek a plní také další řadu úkolů. Bez nich by zkrátka náš organismus fungovat nemohl. Dopřejte si ořechy, mořské ryby a kvalitní oleje, ideálně extra panenské olivové.

Bílkoviny jsou neméně důležité, pomáhají totiž udržovat svalovou hmotu. Konzumujte je hlavně v odpoledních a večerních hodinách ve formě mléčných výrobků, luštěnin a libového masa.

Zásadní pohonnou látku představují sacharidy. Řeč je hlavně o těch složených, které najdeme v těstovinách, rýži a luštěninách. Stačit vám však bude menší porce těchto příloh, ideálně k obědu. Večer se jich vyvarujte úplně.

Nepodceňujte ani pitný režim, zpestřit si ho můžete různými druhy čajů – zeleným, který má téměř zázračné účinky a pomoci vám může také s hubnutím, zdravým bylinným čajem, který zažene všechny neduhy, tradičním černým nebo jemným bílým čajem. Cholesterol sníží pravidelná konzumace čaje puerh, kterému se přezdívá čaj císařů. Cenným zdrojem minerálních látek a vitamínů je také rooibos, který neobsahuje kofein a má antioxidační účinky, takže ho můžete popíjet kdykoli na něj dostanete chuť.

Uvědomte si, že investice do vaší stravy je investicí do vašeho zdraví – a to za to přece stojí.

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno