Léčba aft přírodním způsobem

0

Afty jsou jedním z nejčastějších neduhů, které vznikají v ústní dutině. Jednou za život jej určitě měl či bude mít každý z nás. Celé onemocnění je nepříjemné, bolestivé a to někdy dokonce natolik, že znemožňuje pití, přijímání potravy či mluvení. Příroda je však mocná léčitelka a hravě si poradí i s takovýmto neduhem.

 

Proč vznikají?

Příčin je mnoho a u každého jedince působí individuálně. Jednou za čas se afty mohou objevit u každého, problém však nastává, pokud recidivují. V takovém případě je potřeba zjistit, proč se tak děje. Nejčastěji je na vině virová infekce (herpes), aft se však může objevit i po pozření ovoce jako alergická reakce na potravinu. Zejména exotické ovoce – jako je ananas, kiwi či citrusy, mohou sliznici podráždit natolik, že vznikne aft. Pozor si dávejte i na zlozvyky v podobě kousání rtů, tváří nebo jazyka. Narušená sliznice je totiž mnohem náchylnější k infekčním onemocněním. V neposlední řadě mohou být na vině hormonální změny či velké množství stresu. V rizikové skupině jsou i kuřáci a lidé, kteří nedodržují pestrý a rozmanitý jídelníček. Nedostatek vitamínů totiž snižuje funkci imunitního systému.

 

Zaměřte se na prevenci

Pokud se vám afty neustále vrací, je potřeba podniknout kroky, které minimalizují možný vznik. V první řadě se zaměřte na ústní hygienu a pečlivě ji dodržujte. Je vhodné používat zubní kartáček s měkkými štětinami, abyste předešli poranění dásní či vnitřní strany tváře. Dále používejte přírodní bylinné zubní pasty, které obsahují minimum chemických látek a nebudou dráždit sliznici. Také je potřeba tělu dodat vitamíny a minerály, které potřebuje. Zvláště na afty jsou prospěšné vitamíny skupiny B – B9 a B12. Dobrým zdrojem jsou luštěniny, listová zelenina, vejce, kvasnice či kysané zelí. Velkým pomocníkem jsou i borůvky, šťáva z mrkve či cibule.

 

Když už se aft vytvoří…

I po vytvoření aftu byste měli dodržovat všechny body z prevence, což je důsledná hygiena a doplňování vitamínů. Od bolesti a k urychlení hojení potom můžete využít různé bylinné tinktury, které obsahují echinaceu, šalvěj či lékořici. Bylinky totiž nejenom podpoří hojení, ale také některé z nich mají analgetické účinky, které potlačí bolest. Tinkturami můžete aft potírat či kloktat. Pokud se vám nechce podomácku připravovat, v lékárnách jsou k dostání již hotové tinktury, gely či bylinné roztoky, které jsou přímo určeny na léčbu zánětlivých onemocnění v dutině ústní.

Někomu vyhovuje i metoda „vypálení“.  K tomu postačí slivovice či čistý líh. Použít můžete i propolis, který má silné hojivé účinky. Krátkodobou úlevu od bolesti poskytne i cucání kostky ledu, která postižené místo zchladí a tím i na chvíli znecitliví.

Při léčbě se rozhodně vyhýbejte pálivým a kořeněným jídlům, citrusovým šťávám a kyselým nápojům, po kterých by vás aft nepříjemně pálil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno