Malování na kameny je skvělá letní zábava pro děti i dospělé. Zapojte se do světové výzvy

0

Miliony lidí se po celém světě nadchly pro společnou kreativní zábavu – malování na hladké kameny a zanechávání je na volně dostupných místech pro stejně nadšené nálezce. Je to relax, zábava, ale především také podpora kreativity a tvůrčího zápalu. Zkuste to také! Až příště najdete venku ležet kamínek s více či méně zdařilou malbou, nebojte se a vezměte si ho. Někdo ho totiž namaloval a nechal ležet venku proto, aby udělal radost podobně zapálenému nálezci. Nebo se můžete do malování kamenů pustit společně i s dětmi a užít si tak přes léto smysluplnou kreativní zábavu.

Možná se vám už stalo, že jste na vycházce městem nebo v přírodě zahlédli nádherně vybarvený kámen. Říkali jste si, že ho určitě někdo ztratil, a neměli jste odvahu ho sebrat a odnést. „Až se vám něco podobného přihodí příště, směle si barevnou trofej odneste – jde totiž o novou zábavu populární u lidí všech věkových kategorií po celém světě. Smyslem je namalovat doma kamínek podle své fantazie a nechat ho venku pro radost ostatním. Populární jsou motivy z animovaných i hraných filmů, abstraktní vzory, dekorativní ornamenty, zvířata, léčivé byliny či historické motivy. Záleží pouze na vás a vaší představivosti,“ říká Lenka Pachmanová, majitelka a zakladatelka tvůrčí kreativní platformy Idea Creative, ke které patří i tři obchody s výtvarnými a kreativními pomůckami v Plzni, Berouně a Kladně.

Na sociálních sítích existuje celá řada skupin, kde můžete vyhlížet, kam vás kamínek doputoval. Stačí na zadní stranu kamene napsat klíčové slovo a PSČ města, odkud jste. Nejpočetnější je facebooková skupina „Kamínky“, kde je k dnešnímu datu neuvěřitelných 340 tisíc členů.

DIY: Malování na kameny

Určitě si z dovolené nebo vycházky občas přinesete pěkný kámen, který vás zaujal, a necháte si ho na památku. Zkuste popustit uzdu fantazii a začněte na kameny malovat! Budete k tomu potřebovat akrylové barvy, akrylové popisovače, bezbarvý lak ve spreji, různě silné štětce, kružítko a černé popisovače s černým inkoustem. A jak začít? „Do kružítka vložte tužku a vykružte na kameni kružnici podle vybraného vzoru. Od prostředka začněte štětcem nanášet podkladovou barvu tmavšího, kontrastního odstínu. Okolo tmavého základu naneste kruh světlé podkladové barvy a nechte důkladně zaschnout,“ radí Lenka Pachmanová.

Na zaschlý podklad začněte vytvářet tenkým akrylovým popisovačem ornamenty. Vzory můžete vrstvit kolem dokola vymalovaného středu. Doporučujeme vyzkoušet si vzory nanečisto na papíře. Na kameni se hůře opravují, pokud se přehmátnete a zvolíte špatný odstín nebo uděláte špatný tah popisovačem. „Tenké čáry načrtnuté popisovače je dobré doplnit barevným kontrastem bílých puntíků. Kámen můžete pokreslit jen zčásti nebo celý, záleží na vašich preferencích. Až bude vaše dílo hotové, zafixujte ho bezbarvým lakem pro trvalejší efekt,“ radí Pachmanová. Všechny výtvarné a kreativní potřeby najdete za příznivou cenu na e-shopu Koralky-dekorace.cz, který spadá do tvůrčí platformy Idea Creative.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno