Malování podle čísel jako skvělý koníček pro snížení stresu i zábavu během karantény

0

Vždy jste toužili namalovat krásný obraz vlastníma rukama? Toužíte po vizuálně dokonalém výsledku, který bude vypadat jako od profesionála, ale bojíte se, že to sami nezvládnete? Stačí zkusit malování podle čísel. Jde o skvělou zábavu na dlouhé dny i pro všechny, kdo v sobě touží probudit kreativitu a vytvořit skvělý výsledek. V dnešní době se velmi hodí objevit aktivitu, kterou můžete dělat v pohodlí a bezpečí domova, kdy kromě zábavy snížíte i hladinu stresu, což pomůže imunitnímu systému.

Využijte karanténu jako čas pro zlepšování kreativity

Bohužel nastalo druhé období v tomto roce, kdy nás koronavirus donutil trávit většinu času v domácím prostředí. Stále častěji se přechází na home office a podniky se zábavou jsou uzavřené. Stejně tak se omezení či úplné uzavření týká nejrůznějších výtvarných kroužků a uměleckých činností. Dobrá zpráva je ale ta, že malování na vysoké úrovni zvládnete i sami doma.

Vlivem omezení a ze strachu z nadcházejících dnů a měsíců se u lidí objevuje stále více chronického stresu. Ten ale rozhodně není nic dobrého pro imunitní systém a ukrajuje z prožívání běžného štěstí. A jak to vyřešit? Odpověď spočívá v nalezení zábavy, která přináší odpočinek, odreagování a pohodu. Přesně takové je malování podle čísel pro dospělé i děti. Vytvořit krásný obraz zvládnete jednoduše z pohodlí domova a máte jistotu zlepšení nálady. V ideálním případě si tak vyberte veselý a barevně pestrý obraz.

Co je to malování podle čísel? Objevte novou zábavu s uměleckým výsledkem

Malování podle čísel představuje způsob, jak si i s minimálními zkušenostmi vytvořit nádherný ručně malovaný obraz. Stačí následovat návod a přidat trochu trpělivosti a pečlivosti. Když si vyberete motiv, který se vám líbí, přijde vám připravené plátno s očíslovanými plochami a potřebné barvičky taktéž označené čísly.

Pokud víte, že si obraz budete chtít pověsit, rovnou zvolte variantu s plátnem vypnutým v rámu. Součástí balení budou i štětce o různých šířkách, které pomohou s vymalováním menších i větších ploch.

A jaký je postup? Jednoduše si vezmete barvy, plátno a postupně malujete podle čísel. Plochu s označením číslem 1 vymalujete barvou s číslem 1 na kelímku a tak dále. Pro kompletní dokončení obrazu máte na výběr z několika strategií. Buď malujete plochy postupně podle čísel, nebo začnete v jednom rohu a pokračujete sousedícími ploškami. U druhé varianty však počítejte s častějším mytím štětců a tím pádem i větší spotřebou barev.

Malujte sami, s rodinou, s dětmi a klidně i spolu s přáteli

Malování obrazu podle čísel zvládne naprosto každý. Základem je vybrat správnou úroveň. Potom mohou bez obav a s očekáváním krásného výsledku tvořit nejenom dospělí, ale také děti. Ty se naučí rozvíjet kreativitu, manuální zručnost, pečlivost a trpělivost.

Pokud hledáte způsob, jak zabavit dítě, které aktuálně nechodí do školy, podívejte se na dětské motivy malování podle čísel. Vyznačují se lehčí obtížností, kdy jsou jednotlivé plochy větší a lépe se malují. Zároveň jde o líbivé motivy oblíbených dětských postaviček nebo zvířátek.

Ručně malovaný obraz podle čísel pomáhá stimulovat mozek, takže může jít o vhodnou zábavu také pro seniory. Jestli přemýšlíte, co dát babičce k příštím narozeninám, zkuste se podívat na některé motivy s nižším stupněm obtížnosti a vybrat jí zábavu pro snížení stresu a podpoření myšlení.

Vyberte tu správnou obtížnost

Malování podle čísel vypadá velmi jednoduše. Ono sice skutečně jednoduché je, ale u větších obrazů s mnoha barvami jde přeci jenom o těžší disciplínu. Ze začátku je tedy lepší začínat na nižší úrovni obtížnosti. Malování má být v první řadě zábava, což je potřeba brát v potaz a nehnat se tak rovnou za tím nejsložitějším motivem. K němu se dostanete ve chvíli, kdy již budete mít něco málo natrénováno a osvojíte si tuto techniku.

Náročnosti jsou označeny pomocí štětců. Jeden znamená nejjednodušší velmi snadnou variantu vhodnou pro začátečníky, seniory a děti. Obrazy v úrovni snadné jsou také vhodné pro začínající a děti, ale již si žádají trochu více pozornosti. Střední úroveň už nabídne detaily a větší počet plošek pro vybarvení. Ručně malované obrazy z kategorie složité již obsahují více barev a plošky jsou ve větším počtu a o menší velikosti. Pro úplné mistry a ty, kdo mají natrénováno, jsou připraveny velké obrazy na úrovni velmi složité, kdy výsledkem jsou krásné detaily a malování zabere více času a práce.

Jaké jsou oblíbené motivy?

Zajímá vás, jaké obrazy podle čísel frčí nejvíce? Mezi oblíbené a často kupované motivy patří jednoznačně zvířata. Na výběr máte od konkrétních obrazů až po umělecké a lehce abstraktní zpracování hrající všemi barvami. Velké přízni se také těší nejrůznější krajiny a přírodní scenérie. Zde je jejich velkou předností uklidňující efekt a jistota, že se skvěle hodí téměř kamkoliv.

Jestli jste vždy snili o skutečně originálním obrazu, který namalujete vlastní rukou, potom máte příležitost. Malování podle čísel lze vytvořit i podle zaslané fotografie. Stačí následovat doporučení pro výběr vhodné fotky, zvolit odpovídající rozměr a následně počkat na jedinečný obraz, který bude skutečně jenom váš. Tedy samozřejmě až potom, co mu věnujete čas a práci pro namalování.

Ukazujte si svůj postup a výsledky přes webovou kameru

Omezit osobní kontakt na minimum je sice těžké, ale naštěstí v dnešní době existují způsoby, jak si to vynahradit. Máte hotový obrázek a chcete se pochlubit kamarádům? Darovali jste rodičům nebo sourozencům malování podle čísel a předháníte se, kdo to zvládne dřív? Zapněte webovou kameru a ukažte jim, co už máte namalováno. Jde o skvělé téma k hovoru a příjemné odreagování například pro chvíle, kdy máte nařízenou povinnou karanténu.

Barvičky pro lepší náladu

Zabránit v dnešní době stresu je často až nepříjemně složité. Ke všedním problémům se navíc přidávají starosti o budoucnost kvůli možné krizi či obavy o zdraví vlastní i blízkých členů rodiny. Z toho důvodu se vyplatí věnovat každý den nějaké uklidňující činnosti s prokazatelným výsledkem pro snižování stresu. Mezi jasná doporučení, kdy se máte pohybovat v přírodě a věnovat se fyzické aktivitě, se hodí zmínit i pozitivní vliv malování. Podle vědců z Americké asociace pro arteterapii dochází po zhruba 45 minutách malování k výraznému snižování hladiny stresu v těle. Pro oprávněnost tohoto tvrzení hovoří i fakt, že se arteterapie běžně používá jako pomocná metoda pro zmírnění problémů u psychicky nemocných lidí.

Během malování zaměstnáte mozek i ruce. Myslíte na jednotlivé tahy a přemýšlíte, do jaké barvy se pustíte dále. Když pozorujete, jak vám pod rukama vzniká nádherný obraz, přináší to pocit uspokojení, což vede k vylučování hormonů štěstí. A ty obecně pomáhají v boji proti stresu velmi spolehlivě.

Malováním proti stresu

Cítíte se zahnaní do kouta, protože nemůžete sportovat, chodit do kina, restaurací a dělat podobné činnosti, které vám dříve přinášely odpočinek a uvolnění od stresu? Sáhněte po obrazu a začněte malovat podle čísel. Dejte tomu pár minut a hned uvidíte, jak zapomínáte na svět okolo sebe a soustředíte se na krásu svého nového díla.

Aktivní tvoření obrazu podle vámi zvoleného motivu je účinným bojem proti špatné náladě a podzimním depresím. Rozhodně tak jde o mnohem lepší strategii v porovnání například s koukáním na televizi či pasivním přemýšlením nad špatnými scénáři. Příjemným bonusem je navíc fakt, že vytvoříte skutečně krásný obraz. Ten si můžete buď někde pověsit, nebo poslouží jako krásný a originální pro vaše milované.

Mandaly hýří pozitivní energií

Pokud se do malování proti stresu chcete vrhnout opravdu naplno, vyberte si motiv mandaly. Už na první pohled probouzí zajímavou energii a předává netušenou sílu. Pokud se navíc pustíte do malování a sami jí dodáte potřebné barvy, uvidíte, že si skvěle odpočinete. Mandaly se přímo používají pro snižování stresu a zároveň nabídnou výbornou startovní pozici pro trénink malování podle čísel.

Krásně vymalovaná mandala přináší radost z tvorby. Na výběr máte téměř z nekonečného spektra různých mandal. Podívejte se na nabídku a pořiďte si takovou, která s vámi v dané chvíli rezonuje nejvíce. Dalším úkolem je již vyhrazení trochu volného času pro zdárné zpracování. Nemusíte vůbec spěchat. Jde o relaxaci v přítomném okamžiku, takže si klidně dopřejte luxus pomalých tahů a skutečně pečlivého zpracování.

Pořiďte si obraz podle čísel pro sebe nebo jako originální dárek

Dlouhé podzimní večery, sychravé počasí a nízké teploty jsou ideální pro kreativní činnosti. Malováním si ukrátíte dlouhou chvíli a zapomenete na stres. Zároveň získáte výsledek v podobě krásné dekorace.

A na co si dát pozor při výběru toho správného obrazu podle čísel? Zvolte si na Zuty.cz motiv, jaký se vám líbí. Když si nevyberete, stačí zaslat fotografii a objednat si obraz podle vlastní fotky. Dále vyberte rozměr, který budete mít kam umístit. Sledujte také stupeň obtížnosti a pro začátek volte jednodušší obrazy. Pro plánované pověšení rovnou vyberte variantu napnutou na plátně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno