Nepostradatelnost vody

0

Naše tělo je zázračné v tom, jak si umí poradit v řadě situací a to naprosto bez našeho vědomého zásahu. Prostě funguje jako dokonalý stroj, každá buňka má své místo a své úkoly. Když nemáme dlouhodobě přístup k potravě, dokáže metabolizovat zásoby podkožního tuku a svalů, aby zajistilo chod důležitých životních orgánů i celé týdny. Ale bez vody nevydrží více, než několik dní.

Voda pro život

Kurzy přežití, bez ohledu na to, zda připravují na poušť nebo deštný prales, mají jednu poučku společnou. Najít vodu a zajistit, aby byla pitná, teprve poté je čas na shánění místa k noclehu nebo potravy. Voda je základ, partnerem mnoha dobrodruhů i cestovatelů jsou proto cestovní filtry na vodu. Ty zajistí, že téměř jakoukoli vodu lze upravit tak, aby byla pitná.

V našich krajích nejspíš nehrozí několikadenní bloudění po poušti nebo v džungli, přesto si tyto vodní filtry stále více lidí přibaluje do své výbavy na výlety a kempování. Je lepší být připraven, než-li zaskočen a dehydratace není nic příjemného. Zvláště pak mimo civilizaci. Prvotní příznaky, které provází bolest hlavy, nesoustředěnost a nervozita, jsou spíše nepříjemné než zdraví ohrožující, ale při dlouhodobém nedostatku tekutin už můžeme mít zdravotní problémy. A to se netýká jen ztracených výletníků uprostřed přírody, na pitný režim často zapomínáme i v běžném životě.

Varovné signály

Naše tělo je tvořeno v průměru z 60 % vodou, proto je důležité, abychom ji pravidelně a průběžně doplňovali. Při jejím nedostatku v těle se tekutiny jako je například krev zahušťují, snižuje se krevní tlak, zhoršuje se prokrvení tkání a dochází ke snížení zásobování kyslíkem. Prvním, spíše varovným, příznakem dehydratace je pocit žízně, což už napovídá, že je nutné se napít. Jednou z hlavních překážek, proč nepijeme více vody a raději ji nahrazujeme různými sladkými nápoji a limonádami, je její chuť, kterou však mohou upravit filtry na pitnou vodu. Ty nejen zlepší chuť, ale také odstraní nečistoty a škodlivé látky, jako jsou těžké kovy, hormony nebo pesticidy.

U upravené vody máme jistotu, že nám bude chutnat a zároveň je dokonale čistá a prospěšná pro naše zdraví. Když máme k dispozici chuťově dobrou, čerstvou vodu, není už důvod hledat náhražky v podobě limonád nebo sladkých nápojů, které sice vodu také obsahují, ale spolu s ní i velké množství barviv, konzervantů a cukru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno