Pohodlné topení téměř bez práce

0

Pokud doma topíte dřevem nebo jen jednou za čas zapálíte v krbu, víte, kolik práce a času zabere jeho příprava k topení. Existují ale i pohodlnější varianty.

Bezpracné řešení

Ostatní se koupou v bazénu a užívají léta a vám na dvůr přivezli dřevo. Místo relaxu tak musíte vše nařezat, pak nasekat na jednotlivá polínka, naskládat jedno na druhé a připravit se tak na příchod podzimu a zimy. Jednodušší a pohodlnější řešení jsou dřevěné peletky, které jsou určeny pro kotle  vytápění domů. Při výměně zastaralých kotlů na uhlí jsou kotle na dřevní peletky velmi oblíbenou variantou, a to z několika důvodů. Dřevo patří mezi ekologický a obnovitelný zdroj energie a pelety se vyrábí z pilin a hoblin. Ty se pak lisují bez použití jakýchkoli pojiv, lepidel nebo chemických sloučenin do požadovaného tvaru. K výrobě pelet je tak využívaný odpad, který vzniká ve dřevozpracujících závodech. Topení peletami je komfortní a téměř bez práce, pomoci mohou i automatické sypače. Využít můžete také zásobníky, ze kterých jsou pelety automaticky dodávány přímo do kotle. Nemusíte tak několikrát za den chodit ke kotli a přikládat či dokonce znovu zatápět, jako tomu je u kotlů na jiná paliva. Pouze jednou za několik dní je potřebná kontrola kotle a vysypání popelníku.

Pro krby

Peletky jsou vodné pro kotle, v chladných večerech si ale často rádi zatopíme i v krbu nebo kamnech pro příjemnější atmosféru. Do nich se pak hodí spíše dřevěné brikety, které se vyrábí na stejném principu, tedy lisováním pilin a štěpků pod vysokým tlakem a bez použití lepidel a pojiv. Díky tomu hoří brikety déle a mají vysokou výhřevnost, z odpočinku u knihy nebo šálku dobré kávy vás tak nevyrušuje neustálá potřeba chodit přikládat, aby oheň nevyhasl.

Brikety i pelety se dobře skladují a jsou šetrné k našemu zdraví i planetě. Vždy dbejte na kvalitu a nenechte se nalákat na superlevnou cenu, většinou se jedná o nekvalitní produkty a místo ušetření práce vás čeká spíše úklid nejen kamen, ale i celé místnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno