Při ztrátě klíčů od auta jednejte rychle

0

Jako u mnoha jiných věcí, dokud sami nepoznáme, jaké to je, nedokážeme to pochopit. Na klíče od auta si většinou dáváme pozor, jak je tedy možné, že se ztratí? A co dělat, když k tomu opravdu dojde?

Když se ztratí

Ztratit autoklíče není nijak složité a stačí k tomu třeba jen trochu nepozornosti. Většinou máme pro klíče své místo doma na poličce či háčku a v práci a dalších místech je necháváme někde po ruce. Můžou nám ale někde vypadnout, zapomeneme si je vzít z nezvyklého místa nebo nám nešťastně spadnou třeba do vody či do kanálu. Situace je ale pak vždy stejná: máme auto a nemáme se do něj jak dostat. Důležité je zachovat chladnou hlavu a zkusit klíče nejdříve najít, vzpomenout si, kde jsme byli a kde jsme o ně mohli přijít. Hledání často pomůže, klíče se najdou a je po problému. Když ale víme, že jsme o ně opravdu přišli, nemá smysl ztrácet hledáním čas a je potřeba jednat. V ideálním případě máme doma klíč náhradní a k němu i potřebné dokumenty, v nejhorší variantě nemáme nic. Jenže jen tak nechat auto stát a jít si pořídit jiné není úplně reálné a tak musíme hledat řešení, kde nové klíče získat.

Rychlé řešení

Nový klíč a to i se všemi věcmi, které jsou potřebné, umí vyrobit specializované firmy. U starších aut je to celkem jednoduché, vyrobí se kopie klíče téměř na počkání a můžete tak odjet, u novějších vozů už je ale situace složitější. Na klíčích bývá dálkové ovládání centrálního zamykání, čip s kódy pro imobilizér a často i další funkce spojené s řídící jednotkou. Když tak klíče ztratíme, musíme počítat s opravou nebo překódováním. Pokud máte náhradní klíč, zařizujte výrobu dalšího bez prodlení, je to levnější a jednodušší. Originál stále ještě máte a je tak možné z něj udělat kopie. Pokud jste ale přišli o poslední exemplář, může se celá výroba klíčů nových pořádně prodražit. Kromě výroby klíče totiž musíte k nákladům připočítat také odtah auta, jeho otevření, demontáž zámků, zjištění kódů a mnoho dalších úkonů.

Na klíče si dáváme pozor, přesto o ně někdy můžeme přijít nebo je nedopatřením ztratit a pak je důležité rychle jednat. Když máme jen jedny klíče, je lepší si nechat přidělat další náhradní a vyhnout se tak zbytečným problémům.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno