Recyklace textilu je stále oblíbenější

0

Už jsme si zvykli, že na mnoha místech míjíme zelené, žluté a modré kontejnery a doma i v práci třídíme odpad. V posledních letech přibývají také kontejnery na textil. Víte, k čemu slouží?

 

Když místo nestačí

Otevřeme skříň a v ní máme mnoho různých kousků oblečení, ze kterých si můžeme vybrat. Přesto sáhneme většinou po některém z oblíbených triček nebo mikin a zbytek dál necháváme ležet ve skříni. Podle průzkumů totiž nosíme jen asi pětinu toho, co máme ve skříni. Nepotřebný textil, který už neunosíme, můžeme poslat dál a dát mu nový život. A právě pro takový textil, který už nevyužijeme, je určený  kontejner na oblečení. Patří do něj kromě oblečení i boty, ručníky, kabelky, doplňky, ložní prádlo a šály a čepice. Tedy jakýkoli textil, který lze dále využít a zpracovat. Do kontejneru naopak nepatří zničené, špinavé, mokré či poškozené věci.

 

Co s ním dál?

Najděte si chvilku a proberte svou skříň. Tříděním toho, co nosíte a toho, co už nemá využití ušetříte místo ve svém šatníku a získáte tak více prostoru. Vyřazený textil sbalte do igelitového pytle a odneste do kontejneru na textil. Věci z něj se pak odvezou do centrálního skladu, kde se vše vytřídí a rozdělí mezi neziskové organizace. Ty věci rozdají potřebným lidem v nouzi nebo předají do zemí třetího světa. Nevhodné kousky pro další nošení se využijí také, recyklace textilu nekončí. Jsou nabídnuty partnerům pro další zpracování, využije se jako náplň do autosedaček a slamníků, na výrobu čistících hadrů nebo třeba bankovek. Žádný kousek textilu tak nepřijde nazmar, vše se využije do poslední nitky.

Máme možnost mít plnou skříň a vybírat si z mnoha kousků oblečení. Někteří ale takovou možnost nemají a pak je pro ně náš nevyužitý svetr nebo šála velkým darem. Ušetřete sobě místo a jinému starosti s přicházející zimou, věnujte chvíli na probrání své skříně a zapojte se do recyklace textilu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno