Sportem ku zdraví: jak na něj?

0

Mírná zima mnohým z nás vyhovovala, protože jsme se nemuseli vzdát svých oblíbených aktivit. Jakmile se ale zkazí počasí, často zlenivíme a pak se do sportu musíme nutit. Jak znovu začít a neublížit si?

Klidný začátek

Za tmy do práce, za tmy z práce a náladu máme tak akorát na horký čaj, teplou deku a nenáročný program v televizi. Představa, že bychom se měli zvednout a jít sportovat, je nám dost vzdálená a říkáme si, že do jara se není kam honit. Pak se ale objeví první sluneční paprsky a nás to táhne ven, přesto máme obavu, abychom si neublížili. Po zimní pauze je skvělé brát návrat ke sportu jako nový začátek, než se dostaneme zpět do kondice a naše tělo si opět zvykne na zátěž, nebo můžeme vyzkoušet úplně novou aktivitu. Stále populárnější je běh, při kterém si vyčistíme hlavu, máme chvíli pro sebe a své myšlenky a pokroky jsou rychle znatelné. Když jste se rozhodli zkusit začít běhat, vyrazte třeba jen na chvíli, nemusíte hned na poprvé uběhnout maraton. Zimní pauza se projeví i na trénovaném sportovci, natož pokud jsme si dali pauzu trochu delší. Důležité u jakéhokoli sportu je nepřepálit začátek, tedy nesnažit se strhnout rekordy i za cenu vlastního zdraví.

Zlepšujte se

Pokud jste se v minulosti sportovním aktivitám moc nevěnovali, může být začátek krušný, je ale potřeba vytrvat. Tělo si brzy na zátěž zvykne, začne se vám lépe dýchat i hýbat a pomalu se bude zlepšovat i vaše kondice. Najděte si motivaci, která vás u dané aktivity udrží a pomůže vám překonat krize. Využijte i pomoc profesionálů, třeba u běhu to mohou být běžecké kurzy nebo školení. Správné tempo poznáte tak, že můžete mluvit, nelapete po dechu a nesípáte. Pomoci může i hudba, ideální je MP4 přehrávač Orava, který se vejde do kapsy a může vás provázet při jakékoli aktivitě. Díky velké paměti až 32 GB si můžete dopřát bohatý výběr hudby nebo třeba mluveného slova podle svých představ nebo si zapnout rádio a nechat výběr hudby na někom jiném. Barevný displej zobrazí název skladby i interpreta. Hudba je velmi dobrou motivací i hnacím motorem a tak by vám přehrávač neměl v kapse chybět.

Když jste úplný začátečník, může vás více než běh bavit chůze, vyzkoušejte tak třeba i jen procházku v přírodě. Každý pohyb se počítá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno