Starožitná svítidla NAPAKO: jaký je jejich příběh?

0

Československé výrobní družstvo NAPAKO se kromě jiného zaměřovalo na výrobu svítidel. V současné době se přitom jedná o stylové retro lampy a lustry, které mohou skvěle doplnit každý interiér. Víte, jaký je příběh této značky?

NAPAKO bylo založeno v roce 1919

Výrobní družstvo NAPAKO se svého založení dočkalo již v roce 1919. Jeho název byl přitom odvozen od počátečních slabik tří profesí, které v něm měly své zastoupení. Jednalo se o nástrojáře, pasíře a kovotlačitele.

Družstvo se bohužel potýkalo s poměrně malou finanční hotovostí, což se projevilo v nedostatečně vybavených dílnách. Zároveň mělo i málo zakázek a tato situace se obrátila až v roce 1926 s pomocí státu.

NAPAKO vyrábělo různé produkty

Výrobní družstvo se zaměřovalo na široké portfolio produktů. Zpočátku se jednalo především o výrobu zábradlí, okrasného kování nebo třeba okenních a dveřních rámů. Postupem času se u výrobků objevila tehdejší elektrifikace a NAPAKO se začalo soustředit například na kávovary, elektrické konvice, a především svítidla.

Nejdříve v jejich dílně vznikaly hlavně historizující závěsná či užitná svítidla, později se v nabídce začaly objevovat také elektrická svítidla a ta, která byla vyráběna zakázkově.

NAPAKO a jeho významní návrháři

Za dobu působení výrobního družstva v něm působilo hned několik návrhářů, z nichž dva byli poměrně významní. V prvé řadě se jednalo o Josefa Hůrku, který zde nejprve navrhoval elektrospotřebiče. Postupem času se však začal zaměřovat na navrhování svítidel. Při své práci upřednostňoval hlavně funkční tvary z kovu, které mnohdy kombinoval s pergamenovými nebo skleněnými stínidly.

Druhým významným návrhářem byl designér Josef Mara, který na práci svého předchůdce ve velké míře navázal. Kromě toho se však zaměřil především na využití nových světelných zdrojů, jako byly například kompaktní zářivky či halogenové žárovky.

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno