Stínění se mění. Hitem jsou vertikální žaluzie

0

Moderní stínění se za poslední léta výrazně změnilo. Tradiční kombinace záclony a závěsu dnes nahrazují žaluzie a rolety různých typů. Do moderních interiérů skvěle sednou právě vertikální žaluzie, které umí zakrýt nejen okno, ale i celou zeď kolem okna a suplují tak tradiční závěs.

Nejrychleji z našich domácností mizí krajkované a kytičkované záclony, a to je rozhodně dobře. Bylo načase, aby tomuto „starožitnému“ prvku odzvonilo. Záclonám nelze popírat jejich funkčnost. Kdo tedy na nich pořád trvá, má možnost sáhnout alespoň po těch bez vzorů. Existují však i modernější náhrady za záclony, které zajišťují soukromí, a současně suplují stínění závěsem – jsou to rolety Den a noc. Přesto jsou dnes velkým hitem vertikální žaluzie, které naopak umí okna zcela odkrýt a umožní nám nerušený výhled na panorama města, či třeba do zahrady. Případné soukromí umí zajistit v tomto případě speciální folie na skla, nebo nám prostě odhalená okna nepřekáží. Vždyť ne vždy bydlíme tak, že bychom si se sousedy viděli až do talíře.

Už dávno nejsou vertikální žaluzie látkové vidět pouze v kancelářích

Žaluzie vertikální jsou svislé žaluzie tvořené pruhy látek zavěšenými na speciálních háčcích a popojíždějící v kolejničce. Mají schopnost stínit a zakrýt větší plochy, včetně velkých prosklených ploch. I proto byly tradiční pro kancelářské prostory, protože dříve jsme se s takto velkým prosklením setkávali především v business budovách. Ale doba se změnila a dnes se otevírají do prostoru, na terasy či do zahrady i naše byty a rodinné domy. Potřebujeme velké stínící prvky. Ty navíc prostoru sluší obecně více, než když je redukujeme na velikost našich oken. Vedle oken často vedou trubky s topením a vertikální žaluzie přes celou zeď je mají schopnost zakrýt. Prostor působí luxusněji, kompaktněji a pocitově tepleji.

Nic však nebrání tomu využít veškeré výhody vertikálních žaluzií i na menších plochách. Ať již jejich instalací v kratším rozměru, který například nebude bránit proudění teplého vzduchu od radiátorů, nebo jenom na část zdi s oknem, protože o zbývající máme například přiražen nábytek.

Zkuste vertikální žaluzie kombinovat s roletami

Vertikální žaluzie do oken se v podstatě uplatní jako moderní řešení všude tam, kde jsme až doposud používali závěsy. Avšak na rozdíl od závěsů jsou inteligentnější. Jediným ovládacím řetízkem snadno zredukujete intenzitu pronikající světla, žaluzii roztáhnete či zatáhnete. Zajímavým řešením pro ty, kdo stále hledají kombinaci záclona plus závěs, je tady moderní alternativa v podobě kombinace roleta plus vertikální žaluzie. Rolety umí nabídnout zejména vysokou míru zatemnění a třeba roleta Den a noc, která se nabízí též v zatemňovacích variantách, dokáže nahradit záclony i co se týče nabídnutí soukromí při roztažených vertikálních žaluziích.

Lamely vertikálních žaluzií nemusí být zcela zatemňující a v kombinaci s blackout roletami mohou tvořit dokonalý pár všude tam, kde nás ruší světelný smog z ulice, když jsme citliví třeba na měsíční úplněk (a nemusíme být hned náměsíční, měsíc v úplňku způsobuje u mnoha lidí horší spánek), nebo když potřebujeme spát přes den. Tento problém se týká všech lidí pracujících na směny ev. výhradně na noční, ale i rodičů s dětmi, které ještě spí přes poledne.

Pokud vám vadí, že rolety Den a noc jsou přece jen příliš výrazným prvkem a máte pocit, že se s vertikálními žaluziemi „perou“ (podobný pocit můžete mít i u plisé žaluzií), volte klasické látkové rolety či termo rolety. Ty navíc přinesou další benefit. Ochrání vás před nadměrným teplem. To oceníte v na jih, ale i na západ či východ orientovaných místnostech. Byt ochladíte či rovnou ušetříte na klimatizaci.

TIP: Další praktická kombinace je se sítěmi proti hmyzu

Vertikální žaluzie samozřejmě nezabrání proniknutí hmyzu do obytných prostor. V létě bývají problém mouchy, komáři, moli, ale i různý další noční hmyz. Dobré je proto do oken instalovat sítě proti hmyzu. Jasnou volbou by měla být na ta okna, která večer otevíráme z místností, ve níž svítíme. Hodí se však rovněž do ložnic a do dětských pokojíků. Sítě proti hmyzu se instalují rovněž do dveří, tedy zejména do balkonových. Létající hmyz nemá díky sítím šanci. Vy se tak konečně přestanete probouzet se štípanci od komárů. Nepříjemné je též dostat během noci žihadlo od vosy, která se nedopatřením dostala oknem až do vaší postele. Nijak zřídkavý jev to není. Do bytu dokonce umí proniknout i nepříjemní sršni. Síť přitom nijak nebrání proudění vzduchu a užijeme si tak nerušený spánek s dostatkem kyslíku.

Vertikální žaluzie FOA se vám umí přizpůsobit

FOA žaluzie jsou vertikální žaluzie na míru. Přizpůsobí se interiéru svojí velikostí, ať již jde o šířku nebo o výšku. V nabídce je obrovské množství barev, díky kterým dokážete své bydlení zcela bez kompromisů ladit do žádané barevnosti. V e-shopu si lze žaluzie podle barev přímo vybírat, takže si snadno vylistujete třeba všechny odstíny bílé či růžové. Zajímavou možností je lamely vzájemně kombinovat. Asi se nenajde příliš fanatiků do barev, kteří by si vybrali lamely ve všech barvách duhy a nakombinovali je na jedné vertikální žaluzii. Ale zajímavým řešením může být střídání dvou barev, či hra s valérami jedné barvy. Takto atraktivní je třeba moderní šedá. Padesát odstínů šedi v nabídce FOA sice nenajdete, ale určitě si vystačíte i s jedenácti.

Systém vertikálních žaluzií je navíc univerzální. Kdyby vás časem přestala bavit vaše barva lamel, můžete je kdykoliv vyměnit za jinou. Vymalujete, změníte styl obytného prostoru… Na vertikálních žaluziích stačí vyměnit lamely. Látky se typově dělí na několik řad: látka standard barevná LE, látka premium zatemňující VK, látka basic průsvitná VS a látka standard přírodní VP.

TIP: Vzorky zdarma

Nechte si poslat vzorky zdarma. FOA vám zašle až osm vzorků. Sami si osaháte skvělou kvalitu, i si ověříte, jestli vám vyhovuje barva či odstín lamely, který jste si zvolili. Snadno si vyzkoušíte i to, jak by vypadala kombinace více barev i více odstínů jedné barvy.

Vyberte si správně lamely

E-shop FOA.cz nabízí několik typů lamel. Celkem je k dispozici až 70 látek a jsou se třemi typy kazet. Rolety se neliší jen barvou, ale i gramáží. Zatemňující žaluzie si lze vybrat v tmavých barvách (označeny jako Blackout) a pro plné zatemnění.

Přizpůsobte si rovněž ovládání vertikálních žaluzií

Ovládání vertikálních žaluzií je umožňuje odsouvat buď ze strany na stranu, nebo z prostředka do obou stran, tedy vlevo a vpravo současně. Rozhodněte se, který systém vám bude vyhovovat. Je logické, že u v každé místnosti či u každého okna můžete mít potřebu jinou. Vertikální žaluzie do oken se vám přizpůsobí.

Jak namontovat vertikální rolety, či přesněji vertikální žaluzie?

Neshánějte montéry, nebudete je potřebovat. Instalace vertikálních žaluzií je snadná a rychlá i svépomocí. Montují se vrtáním do stropu, vrtáním do zdi, případně do stropu výklenku. V podstatě pouze přivrtáte kolejničku, nebo konzoli na upevnění kolejničky, pokud vrtáte do zdi. Snadné je též nasazení vertikálních látkových lamel na háčky posuvného mechanismu. FOA nabízí svým zákazníkům skvělý návod pro montáž vertikálních žaluzií, včetně videonávodu. Určitě to tedy zvládnete, a maximálně si budete muset půjčit vrtačku od souseda, pokud nemáte vlastní.

TIP: Podívejte se rovněž, jak měřit vertikální žaluzie

Jak změřit vertikální žaluzie? Nezapomeňte, že měření se liší podle toho, zdali budete žaluzii upevňovat vrtáním do stropu, vrtáním do zdi ev. vrtáním do stropu výklenku. FOA má pro všechny tyto případy ve svém e-shopu dostupná videa. Naměření díky nim vládnete rovněž hravě a svépomocí.

Údržba a čištění vertikálních žaluzií je hračka

Správná hospodyňka i hospodář se vždy pídí po tom, jak se něco čistí. Co bychom tedy měli vědět o čištění vertikálních žaluzií, než si je pořídíme? Pravdou je, že žaluzie bývají velice exponované a jejich čištění se z času na čas nevyhneme. Ale jejich údržba a čištění nejsou nijak náročné na čas ani formu. Lamely se dají snadno sundat, i když jednodušší a běžné čištění lze zvládnout i bez sundávání lamel.

Prachu se příliš neobávejte. FOA žaluzie mají antistatickou úpravu, která jeho usazování zabraňuje. Pokud se přece jen časem usadí, stačí obyčejná prachovka. Dají se též od prachu vysát, ale pozor, ztlumte vysavač na nízký výkon.

Obvykle nám na čištění žaluzií stačí pouze suchý hadřík. Při silnějším pomůže ten vlhký. Pozor ale! Látky typu Premium s napařovanou hliníkovou vrstvou se nikdy nesmí čistit vodou. Došlo by totiž k poškození této vrstvy a lamely by ztratily svoje funkční benefity.

Pro ruční čištění lze použít i naředěný či jemný čisticí prostředek. Raději však vždy předem vyzkoušejte, jak si s lamelami rozumí. Zkoušejte to na rubové straně lamely na méně viditelném místě. Po vyschnutí testovaného místa zjistíte, jestli nedošlo například ke změně barvy.

Lamely nikdy nečistěte abrazivními prostředky, ale ani kartáčem. Poškodit by se mohl povrch, ale rovněž okraje. Roztřepené lamely by zrovna příliš hezky nevypadaly. Nedejte ani na laické typy, že se dá lamela strčit do pračky. I v tomto případě riskujete její poškození.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno