Užijte si závěr léta bez problémů se zažíváním

0

Znáte to sami, slunečné počasí a letní režim nahrávají nejen k dovoleným, sportovním výkonů, ale i lenošení a grilovačkám. Není potom divu, že naše zažívání dostává pořádně zabrat, a ne vždy se tak cítíme ve své kůži. Jak se vyhnout nepříjemným zažívacím problémům jsme se zeptali doktorky Mazylkinové z Moje ambulance.

Diety, které slibují zázraky

S létem je neodmyslitelně spjato slunění se u vody a koupání, které se bez plavek neobejde. Řada z nás tak začíná už nový rok s předsevzetím, že letos u vody bude vypadat skvěle. Že letos to opravdu vyjde! Čas ale utíká, léto se blíží a my chceme zázraky na počkání. Právě diety slibující radikální úbytek váhy v krátkém čase jsou podle doktorky Mazylkinové z ordinace Moje ambulance jednou z největších chyb letního stravování. „Mezi další časté chyby patří samozřejmě i vysoký příjem jednoduchých cukrů a tuků“, dodává paní doktorka.

Mějte tedy na paměti, že cesta k vysněné postavě a fungujícímu zažívání není cestou extrému, ale právě naopak. Radikální změny stravování vám spíše, než ploché bříško v plavkách přinesou problém s plynatostí, průjmy nebo zácpu.

Méně je někdy více

Jak se tedy správně stravovat? „Lidé by měli jíst střídmě a pestře, spíše po více malých porcích vícekrát denně. Nejíst v pozdních večerních nebo dokonce nočních hodinách a vyhýbat se sladkému pití a alkoholu,“ nabádá paní doktorka Mazylkinová.

Hlavní roli by na talíři měla hrát zelenina, a to především ta sezónní, která právě dozrává. Co se potom týká samotné úpravy, dejte přednost vaření na páře, krátkému restování nebo dušení před smažením. To se dokonce v horkých dnech vůbec nedoporučuje. Zkrátka vaše jídlo by na talíři mělo hýřit všemi barvami. Nikdo neříká, abyste se vzdali svého milovaného grilování, ale všeho s mírou.

Nezapomínejte na pitný režim

Vypít za den 2,5 litrů vody? A není to moc? Vůbec ne, dokonce bychom v létě měli náš pitný režim ještě navýšit. Může se vám to zdát jako nepředstavitelné množství, ale už ztráta 2 litrů vody má výrazně negativní vliv na fungování našeho mozku, psychickou odolnost a lymfatický systém. Pokud tedy příjem tekutin podceníte, může vás nepříjemně potrápit například úpal, úžeh nebo získáte nepříjemnou zkušenost s nějakou virózou.

Co nejlépe zažene žízeň? Odpovědí je samozřejmě voda, ale tekutiny doplníte i polévkami nebo ovocem. Skvělým osvěžením zvláště v létě je například i meloun. A co oblíbený letní nápoj: vychlazené pivo? Pití piva je v extrémních teplotách dost individuální. Někomu rychle stoupne do hlavy, jiného po fyzické práci skvěle osvěží. I zde platí to samé jako u jídla – všeho s mírou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno