Velký vánoční úklid krok za krokem

0

S obdobím adventu se již tradičně pojí i velký vánoční úklid. A přestože je tento proces pro většinu z nás noční můrou, je dobré jej neodkládat a pustit se do něj s vervou. Kde začít a na co všechno nezapomenout?

Jak si úklid rozvrhnout?

Plánujete-li vánoční úklid v takovém rozsahu jako většina lidí, je potřeba si na něj udělat dostatek  času. V případě menších bytů vám bude stačit jeden den, na rodinné domky si však vyhraďte celý víkend. Poté je jen na vás, rozhodnete-li se postupovat od místnosti k místnosti nebo podle jednotlivých úkonů. Tak či onak, končete vždy koupelnou a toaletou, která je využívána k mytí věcí, které se nevejdou do kuchyňského dřezu a kde vylíváte špinavou vodu.

 

Stěny a stropy

V každé místnosti nejprve omeťte pavučiny, vyčistěte omyvatelné tapety a nezapomeňte otřít i rámy obrazů a fotografií, prostor nad konzolemi, prach na elektrických zásuvkách a prostor za topením. Máte-li doma ještě pozůstatky barvy z posledního malování, přetřete šmouhy a jiné nečistoty.

 

Okna, dveře a balkon

Následně se pusťte do oken, dveří a balkonů. U oken začínejte parapetem a rámy a poté pokračujte samotnou výplní oken. Ať už zvolíte přípravek ve spreji nebo saponát, který se ředí vodou, pamatujte, že k mytí oken je vždy zapotřební čistý a chlupy nepouštějící hadřík nebo papírové utěrky. Když už bude v tom, můžete zároveň vymyslet nějakou vánoční dekoraci do truhlíků za okny. U dveří nezapomeňte na rámy a pokud vás již nějakou dobu rozčiluje jejich vrzání, rovnou je namažte. Na balkoně se poté zbavte všeho nepotřebného a otřete i šňůru na prádlo. Taktéž se porozhlédněte po zdi kolem balkonu, zda na ní nejsou pavučiny, a omeťte je.

 

Čisté poličky, sedačky a postele

Poté pokračujte všemi skříňkami, a to i těmi kuchyňskými. Abyste mohli řádně utřít prach a zbavit se veškeré mastnoty, vyndejte vše z poliček ven. Při té příležitosti můžete zároveň vytřídit věci nepotřebné včetně oblečení, nepoužívaného nádobí, starých nabíječek apod. U sedacích souprav a postelí nezapomeňte na úložný prostor, který vysajte a věci v něm uložené přerovnejte. Matrace vysajte z obou stran, máte-li na nich navíc rozepínací kryt, dejte ho vyprat společně s povlečením a přehozy. Pokud se vám zdají přehozy na sedací soupravě již opotřebené, klidně je vyměňte za nové. Od prachu otřete i rámy postelí a co se týče pokrývek a polštářů, buď je vyperte nebo je dejte do čistírny.

 

Elektrospotřebiče

Zapomenout byste neměli ani na nejrůznější elektrospotřebiče, a to včetně těch kuchyňských. Pozornost věnujte i lednici a mrazáku, které nejprve rozmrazte a následně vyčistěte octovou vodu. Vyhoďte veškeré prošlé potraviny a z mrazáku se zbavte věcí, které tam jsou již od minulých Vánoc. Čas si udělejte i na digestoř, odvápněte kávovar a zbavte se vodního kamene v rychlovarné konvici. Stačí v ní akorát uvařit vodu s octem a bude se lesknout jako nová.

 

Podlahy a koberce

V každé místnosti odsuňte veškeré kusy nábytku a vysajte a vytřete i za nimi. Celoplošné koberce můžete vyčistit profesionálním tepovačem, které je dokonale zbaví prachu a oživí barvy. U koberců kusových zkontrolujte v jakém jsou stavu a pokud se vám zdají mdlé nebo mají roztřepené kraje, poohlídněte se po novém. Přece jen se nejedná o nákladnou investici a kdy jindy koberce vyměnit než při velkém úklidu. Pestrý výběr kusových koberců naleznete například na e-shopu maloobchodního řetězce Koberce Trend nebo v jeho kamenných prodejnách. Ostatní podlahové krytiny poté ošetřete přípravky na ně určenými a nezapomeňte otřít i podlahové lišty.

 

Koupelna a toaleta

V koupelně poté otřete poličky, vytřiďte nepoužívanou kosmetiku a věnujte pozornost i odpadu v umyvadle a ve sprchovém koutu. Se zašlými spárami si poradí speciální čističe dostupné v drogeriích nebo kypřící prášek či jedlá soda. Jedná se však o práci, která si žádá spoustu trpělivosti, a tak není od věci zkusit si od známých zapůjčit parní čistič, který by si s touto lapálií měl hravě poradit. Nezapomeňte také vyčistit prostor za pračkou a pračku samotnou. Na trhu jsou dostupné speciální přípravky, které se přidají do bubnu pračky a následně se spustí prací program.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno