Víte, k jakým kompozicím se přistupuje v čínské zahradě?

0

Víte, jaká pravidla se skrývají za tvorbou okrasných čínských zahrad? Přečtěte si, co všechno by měla taková zahrada splňovat, aby byla opravdu autentická.

Jaké principy je třeba dodržovat?

Při tvorbě čínské zahrady je třeba pamatovat na dva zásadní faktory. Zahrada by se měla částečně přizpůsobit svému okolí a zároveň by měla vhodně napodobovat přirozenou krajinu.

Tvůrce by se měl vždy snažit vytvořit své vlastní dílo, nikoliv jen přetvořit již existující prostředí. Oproti evropským zahradám zde nehraje zásadní roli symetrie, ale spíše celková harmonie. Čínská zahrada by zkrátka a jednoduše měla působit hlavně přirozeně.

Čínská zahrada je zpravidla tvořena budovami oddělenými nádvořími, která jsou často seskupena okolo podélné osy. Do otevřeného prostoru se následně zasazují nejrůznější pavilony a dekorace.

Tvůrce tohoto typu zahrady by zároveň měl mít povědomí o tom, jaké vlastnosti se pojí s jednotlivými rostlinami a jak se tedy budou měnit v průběhu ročních období. Často se zde také pracuje s hrou světla a stínu.

Co se týče konkrétních prvků, mnohdy v sobě zahrnuje například kameny, vodu, rostliny, okrasné stromy, nápisy, zvonkohry či nějaké sochařské nebo umělecké dílo.

Kompozice by měly připomínat přírodní scenérie

V zahradách by se mělo co nejvíce přistupovat ke kompozicím, které na první pohled připomínají přírodní scenérie. Tvorba těchto kompozic se přitom často řídí dokumenty, které pocházejí z období dynastie Jin.

Zahrada by se podle těchto textů měla stát místem sdílení světla, nikoliv jen otevřeným prostorem mezi jednotlivými budovami. Zároveň je třeba dodat, že je třeba vytvořit perfektní harmonii mezi interiérem a exteriérem.

Více informací ze světa okrasných zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno