Zateplením předcházíme respiračním onemocněním

0

Uvnitř budov trávíme až 90 % našeho života trávíme. Kvalita vnitřního ovzduší přitom významným způsobem ovlivňuje naše zdraví. Zahraniční studie prokázaly vliv tepelných izolací budov na snížení respiračních onemocnění až o 50 %, pozitivně se podílejí i na snížení úmrtnosti v zimě. Kvalitní zateplení tak napomáhá chránit nejen životní prostředí, ale i lidské zdraví.

Ředitelka programu výzkumu bydlení a zdravotnictví Philipa Howden-Chapmanová z univerzity v Otagu na Novém Zélandě prokázala pozitivní dopad zateplení na lidský organismus. V rámci studie zkoumal vědecký tým obyvatele 1352 náhodně vybraných domácností. Rovněž profesor Marmot z oddělení epidemiologie a veřejného zdraví na University College London potvrzuje v práci nazvané „Vliv chladných domácností a energetické chudoby na zdraví“ společenský přínos tepelných izolací.

Zateplením k pevnému zdraví

Podle novozélandské studie došlo v souvislosti se zateplením domů k výraznému zlepšení zdravotního stavu obyvatel, a to asi o 10 %. Dospělí i děti trpěli méně dýchavičností, rýmou a vyhýbali se jim i další respirační problémy. Ke snížení těchto příznaků přitom došlo až u poloviny zkoumaných. Tématem zateplení a lidského zdraví se zabýval i doktor JD Healy z irské University College Dublin. Ten prokázal vliv zateplení na zimní úmrtnost – země s vyšším počtem zateplených domů registrují v zimním období menší nárůst úmrtí než země, které se tepelným izolacím věnují v menším měřítku. Nejvíce jsou zasaženi obyvatelé s tzv. energetickou chudobou, tedy ti, kteří nemají odpovídající prostředky na kvalitní energetické zdroje.

Přínosy zateplení

Lidé žijící v izolovaných domech jsou na tom po zdravotní stránce lépe. Jsou totiž méně nemocní, a méně absentují v práci či ve škole. Podle novozélandské studie na každý dolar vydaný na izolaci domu připadají celé dva dolary uspořené ve zdravotnictví. „Výsledky profesorky Howden-Chapmanové ukazují obrovský potenciál zateplení v oblasti úspor veřejných financí,“ zhodnotil Ing. Pavel Zemene. Pokud je dům dobře izolován, snižuje se také fluktuace jeho obyvatel a to má pozitivní dopad např. na kvalitu vzdělávání dětí, ale i na sociální vztahy v rodině a ve společnosti.

Kromě zdravotních aspektů má zateplení také kladný vliv na životnost budovy a celkový komfort bydlení. Zateplením se odstraní jedna z nejčastějších příčin vzniku a bujení plísní, kterým je kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu obvodových konstrukcí. Tím pádem se snižuje alergická náchylnost na plísně a dochází ke zlepšení podmínek v bytě. Navíc dochází díky zateplení k menším výkyvům v různých pokojích, což ocení zejména rodiny s dětmi. Zateplení sníží také pohyby v konstrukci vznikající rozdílem denních a nočních teplot, v jejichž důsledku vznikají mikrotrhlinky. A navíc zabraňuje tzv. karbonataci betonu panelových budov, čímž prodlužuje jejich životnost.

Kvalitně provedené zateplení je investicí do konce života a v každém případě se vyplatí. Je totiž také vhodným řešením snížení výdajů za energie a jakousi obranou proti každoročnímu zdražení elektřiny a kolísavému DPH. „Úspory nákladů na vytápění díky zateplení dosahují v České republice v průměru 50 %, u samostatně stojících rodinných domů z poválečného období do počátku 80. let minulého století to při komplexním zateplení může činit až 80 %,“ upozorňuje Pavel Zemene. Při současných cenách energií, které v lednu činily v průměru 4,64 Kč za kWh, tak mohou úspory za elektrickou energii v průměrně velkém bytě 70 m2 dosáhnout téměř 26 000 korun ročně.

Věděli jste, že:

  • … v zemích s nižší energetickou náročností budov pro bydlení se projevuje podstatně méně tzv. zvýšená zimní úmrtnost (ZZÚ)?
  • … ZZÚ je téměř třikrát vyšší v domácnostech patřících mezi 25 % nejchladnějších v porovnání s 25 % nejteplejších?
  • … okolo 33 % ZZÚ je připisováno respiračním onemocněním?
  • … okolo 40 % ZZÚ mají na svědomí kardiovaskulární onemocnění?
  • … chladné domácnosti zvyšují pravděpodobnost méně závažných onemocnění jako je nachlazení nebo chřipka?
  • … děti do dvou let věku mají 10krát vyšší riziko plicních onemocnění, žijí-li ve vlhkých a špatně větraných domech?
  • … izolace domů je od roku 1977 na Novém Zélandě povinná?
  • … úmrtnost v zimě je často horší v zemích s mírným klimatem, protože je zde snížená tendence přijímat preventivní opatření proti chladu?
  • … průměrný starý dům ztrácí 34 % svého tepla stropem, 27 % zdmi, 26 % okny a 13 % podlahou?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno