Americký curl: nezneužijte její důvěřivost

0

Jedno z nenáročných a dlouhosrstých plemen, které se u vás doma bude dokonale vyjímat. Jedná se o velice klidnou kočku, která nevyžaduje nic jiného než trochu lidského tepla. Americký curl si totiž možná až nezdravě vytvořil, třeba to je následkem jejich šlechtění, vysoké sociální pouto ke svým majitelům. Na první pohled by se mohlo zdát, že to je dobrá vlastnost. Možná by i byla, ale musíte počítat s tím, že jakmile jí jednou ublížíte, zraníte nebo ji zklamete, už nikdy se k vám nebude chovat tak oddaně jako kdysi. I z toho důvodu se nedoporučuje k dětem, nemá totiž pochopení pro to, proč jí malé dítko tahá nebo zběsile nahání.

 

Dávejte si pozor na uši

Poloha uší amerických curlů je vzpřímená a natočená do strany, vypadá to tedy, jako by byla stále ve střehu. Ovšem jejich uši jsou tvořeny pouze křehkou chrupavkou, kterou je možné velice snadno zlomit, čímž kočka má bolesti a především je to nezvratné poškození jejího ucha z estetického pohledu. Sluch to nikterak neohrozí, pouze tak přijdete o možnost se s ní zúčastnit kočičích výstav, na kterých patří k nejžádanějším. Genetické šlechtění má mimo těchto vad i jiné, mnohem horší: například Skotská klapouchá kočka má i vrozenou poruchu vývoje kostí. V tomto ohledu jsou trošku náročnější, stejně tak i na vyčesávání, ale pokud se o ni chcete starat bez možnosti výstav, rozhodně to nemusíte přehánět a starat se o ni pouze pravidelně. Často se objevují na internetu i dezinformace o jejich sluchu – některé zdroje uvádí, že vzhledem k jejich odlišným uším hůře slyší, především pak pár týdnů po narození, kdy mají zcela rovné uši. Ale to je naprostý nesmysl, americký curl slyší minimálně stejně dobře, jako jakákoliv jiná kočka. Některé neoficiální výzkumy dokonce potvrdily, že mají sluch o dost citlivější a lepší.

 

U nás je to nové plemeno

Ve světě se americký curl rozšířil během minulého století velice rychle. Hlavně díky své mírumilovné povaze a hravosti, až později následkem šlechtění se jejich povaha lehce utlumila a staly se z nich výstavní kočičky. Zajímavé je, že až v roce 2009 se v Česku objevil první kocourek, který se stal jakýmsi zakladatelem chovu tohoto nádherného plemena u nás. Je to už deset let, co se u nás objevil, ale i tak patří k méně známým a rozšířeným. Možná to bude způsobeno i tím, že je dobré v jejich případě myslet na doplňky stravy a vitamíny jako je například spirulina nebo čertův dráp. Potřebné doplňky i kvalitní granule a konzervy pro svou kočku najdete na www.mujmazlik.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno