Běh v zimě a mrazu? A proč ne?

0

Počasí se pomalu proměňuje v opravdovou zimu a stupně nám klesají lehce pod nulu. I díky zavřeným fitness centrům máme možností, jak se udržovat ve formě, celkem málo. Pokud navíc nejste lyžař, vyžití je prakticky, krom procházek, nulové. Naštěstí tu je ještě stále tolik oblíbený běh!

Co když mi bude zima?

Je nečastější argument, na téma „proč nevyběhnout“. Otázka však nabízí i samu odpověď. Po krátké chvíli se určitě zahřejete, rozproudíte totiž rychleji krev v těle, která vede krom živin a kyslíku i teplo. Navíc, díky kvalitnímu vrstvenému oblečení, jako jsou běžecké tepláky, sportovní mikina a především kvalitní značkové spodní prádlo, volte rozhodně termo, se nemáte čeho bát. Pojistěte se i rukavicemi, tenkou čepicí a šátkem či tunelem kolem krku. Příliš se však nebalte, kvůli volnému pohybu těla, raději volte tenké tkaniny, ale funkční!

Správné teplo od nohou platí i v tomto případě. Kvalitní běžecká obuv bude tlumit nárazy na paty, zpevní kotníky a dobrý vzorek vás podrží na nevyzpytatelném terénu. Nezapomeňte na dobré termo ponožky, ideálně vyšší, které natáhnete přes legíny a budou vám zahřívat achilovky.

Pozor na mráz!

Ten dokáže netrénované plíce pěkně potrápit, a dokonce i dočasně popálit. V tomto období tedy raději volte pohodovou intenzitu, abyste se nezadýchávali a nemuseli zhluboka nabírat do plic ledový vzduch. V případě nouze vám skvěle poslouží tunel kolem krku, který si právě můžete přetáhnout přes ústa a vzduch si tak sami ohřívat. Jen musíte počítat s tím, že se vám na tkanině vysráží malé množství vody a vlhkost můžete vnímat jako menší nepohodlí.

Návrat domů

Vám nebude značit chlad, protože vaše tělo je zahřáté. Naopak na včasný ústup musíte myslet především zodpovědně vy. Tělo může vyslat drobný signál v podobě tlaku na hrudi či škrábání v krku, ale musíte počítat s tím, že běh ve ztížených podmínkách je pro tělo mnohem náročnější.

Dál už to znáte

Po návratu se určitě nezapomeňte dobře protáhnout, dát si teplou sprchu či vanu pro uvolnění svalů a prohřátí těla. Samozřejmostí je doplnění tekutin a třeba proteinový shake.

Nenechejte se zastavit počasím, naopak můžete vnímat toto období jako výzvu k udržení svého zdraví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno