full screen background image

Bydlení v našem novém domě je naprosto skvělé

Přišla chvíle, kdy jsme s manželem a dětmi začali uvažovat o opuštění nájemního bytu a přemýšleli jsme o tom, jaké by asi bylo bydlení ve vlastním domě nebo bytě. Když jsme zvážili všechna pro a proti, začali jsme počítat – to, co jsme za několik let zaplatili na nájmu (v němž bylo samozřejmostí provádět veškerou údržbu bytu na vlastní náklady) – tak za to by snad už třetina domu byla. Proč tedy tyto peníze neinvestovat do svého?

 

Byt nebo dům?

Zásadní rozhodnutí padlo brzy: chceme žít ve vlastním domě! Ale jak nyní postupovat? Nadešlo u nás takzvané „debatní období“ o tom, zda stavět dům svépomocí, nebo si nechat postavit rodinný dům na klíč či využít služeb developera a koupit již hotovou novostavbu, anebo dokonce pořídit nemovitost, určenou k rekonstrukci.

Ještě jsme ani neměli rozmyšleno, jak zajistíme financování nemovitosti, ale už jsme se dohadovali, zda šatnu nebo skříně, jestli by mělo být WC společné s koupelnou anebo samostatné a dokonce, zda budeme pěstovat na zahradě kytičky, anebo rostliny, jejichž větší část se dá zkonzumovat… A tak to šlo den za dnem, o ničem jiném se už u nás skoro nemluvilo; děti se těšily – myslely si, chudáci malí, že to bude za pár dní, maximálně týdnů.

Jasné nám bylo od začátku, že musíme vycházet ze své současné finanční situace, ale nejen to – musíme zvážit i své ekonomické možnosti do budoucna. Propočítali jsme totiž, že ať už budeme stavět, kupovat novostavbu, anebo domek k rekonstrukci, stejně musíme požádat banku o hypoteční úvěr. A ten bude potřeba spoustu let pravidelně splácet… No tak abychom měli z čeho!

Hypotéku nám banka schválila, přidali jsme své úspory a pořídili sice větší, ale zato velmi starý dům k rekonstrukci, a to na venkově. Základní byt o dispozici 1+2 jsme zvládli za jeden rok – částečně svépomocí, odborné práce (vodo a elektroinstalace, topenářské práce, apod.) jsme zadali firmám a úspěšně proběhla kolaudace první etapy našich rekonstrukčních prací.

 

Nejen dům, ale i domov

A víte, jaké to v tom našem novém domě je? Ještě není zcela zrekonstruován, chybí dodělat některé místnosti v patře a pořídit spoustu vybavení a zařízení; WC máme jedno a na to plánované druhé s koupelnou se zmůžeme tak za dva roky; pozemek kolem domu a zahrada jsou ve velmi neutěšeném stavu – to je práce nejmíň na pět let; a omítky? – bůhví kdy na ně dojde, ale přesto všechno je to náš dům a je to tam prostě skvělé!
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *