full screen background image

Jak dát sbohem nespavosti

Převalování ze strany na stranu, počítání oveček – nespavost někdy postihne každého. Na vině může být stres, problémy doma či v práci, zdravotní potíže. Někdy však mohou za to, že spánek někde mešká, i úplně jiné faktory. A dobrá zpráva je, že většinu z nich můžete ovlivnit.

 

Správný režim

Naučte se každý den chodit do postele ve stejný čas a ve stejnou dobu také vstávejte. Přispějete tak k synchronizování dějů, které probíhají v našem těle, a souvisí nejen se spánkem, ale i s celou řadou dalších pochodů uvnitř organismu. Dodržujte zdravou životosprávu, pravidelně cvičte, stravujte se pestře a vyváženě, vyvarujte se alkoholu. Nepřehánějte to ani s kávou a dalšími kofeinovými nápoji, rozhodně si je odpusťte alespoň čtyři hodiny před spánkem.

 

Ideální podmínky

Ložnici si zařiďte tak, aby vám poskytovala ideální podmínky pro zdravý a kvalitní spánek. Vyberte si místnost, která je daleko od frekventované ulice, kde vás nebude rušit hluk, ani světlo. Před usnutím pokoj pořádně vyvětrejte a ztlumte topení – chladnější místnost je totiž na usínání nejvhodnější. Nemilosrdně odtud vystěhujte vše, co do ložnice nepatří, ať už je to počítač, televize nebo žehlicí prkno. Nedělejte z ní pracovnu, skladiště ani nic jiného. V ložnici se má odpočívat a relaxovat, takže sem žádné rušivé elementy, které narušují klid a harmonii, prostě nepatří.

Důležitost podkladu

Investovat se vyplatí nejen do lůžka, ale především do kvalitní matrace, která přinese dostatečné pohodlí a ideálně rozloží vaši tělesnou váhu. Nejlepší volbou jsou pěnové matrace, které se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla. Opomenout nesmíme ani úlohu polštáře, který podpírá hlavu a poskytuje dostatečné uvolnění krční páteři.

 

Vytvořte si rituály

Pravidelné předspánkové rituály vám s usínáním pomohou. Oddělí totiž denní režim od toho nočního a dají tělu vědět, na co se má připravit. Dopřejte si třeba horkou uvolňující sprchu, která vás krásně uklidní, nebo se dejte do čtení oblíbené knihy či si pusťte příjemnou hudbu.

Všechny tyto činnosti vás krásně ukolébají a uvidíte, že spánek tak na sebe nenechá dlouho čekat!
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *