Jak fámy o rakovině prsu zkreslují náš pohled?

0

Během let vzniklo mnoho nepravd o rakovině prsu, které zkreslují náš pohled na tak závažnou nemoc. V důsledku toho zanedbáváme důležitou prevenci.

Rakovina prsu je vážné zhoubné nádorové onemocnění.  Postihne ve světě více jak 1,67 milionu žen. V České republice je to okolo 7 000 žen. To staví karcinom prsu mezi nejčastěji se vyskytující zhoubný nádor u žen. Prevenci tohoto onemocnění bychom tedy rozhodně neměli zanedbat. Bohužel vzniká stále více takzvaných nepravd o rakovině prsu, které náš pohled značně zkreslují.

 

Nejčastějších 7 výmyslů o rakovině prsu

Mamograf způsobuje rakovinu

Zatím nebylo prokázáno, že by tlak, který mamograf na prsní tkáň během vyšetření vyvine, škodil zdraví.

 

Mamograf lze nahradit ultrazvukem

Ultrazvukové paprsky umí lépe rozšifrovat hustou vazivovou tkáň, která převažuje v prsní tkáni mladých žen, mamograf si lépe poradí s převážně tukovou složkou prsní žlázy, která je typická pro střední a vyšší věk. V případě podezřelého nálezu je samozřejmě ideální spojení obou metod.

 

Na rakovinu prsu jste ještě mladá

Rakovina prsu se objevuje v různém věku. Nejmladším pacientkám může být okolo 20 let. V tomto věku je onemocnění velmi zákeřné. Proto je důležité dbát na prevenci a při jakémkoliv podezření vyhledat lékaře.

 

Ženám, kde se v jejich rodině nevyskytla rakovina prsu, onemocnění nehrozí.

Jestliže nikdo z rodiny neprodělal rakovinu prsu, neznamená to, že vás nemůže toto onemocnění postihnout. Pravidlo ale platí i obráceně. V rodině, kde se nemoc vyskytla, nemusí postihnout další ženy.

 

Rakovina prsu je jen ženská záležitost

Každý rok v České republice onemocní rakovinou prsu 70 mužů a každý sedmý zemře. Rakovinu prsu u mužů málokdo předpokládá, a proto je často diagnostikovaná pozdě.

 

Cysta v prsu znamená rakovinu

Každý nález nemusí znamenat rakovinu. V osmi z deseti případů jde o cystu, tukovou bulku nebo hormonální uzlík. Cysta nepředchází rakovině prsu.

 

S menšími prsy klesá riziko zhoubného nádoru

Zde platí rčení, na velikosti nezáleží. Vyšetření velkých prsou trvá sice déle, pravděpodobnost onemocnění je ovšem stejná.

Zejména kvůli mýtu „příliš mladá na rakovinu prsu“ nevěnují ženy problematice pozornost, a proto zanedbávají jakoukoliv prevenci. Se svým příběhem se nám svěřila i mladá pacientka projektu Bellis Hana Šťástková: „Dokud jsem v 31 letech rakovinou prsu neonemocněla, nevěděla jsem o ní vůbec nic. Mě se přece taková nemoc netýká. Bulku v prsu jsem si našla úplnou náhodou při sprchování. Můj gynekolog mi sdělil, že se pravděpodobně jedná jen o cystu. Takže to bude v pořádku. Jelikož jsem měla strach, vyžádala jsem si sonografické vyšetření v mamma centru. Tam mi udělali sonografické vyšetření a paní doktorka mi sdělila, že by ráda provedla biopsii a že je 50% šance, že to bude nádor. To mě zarazilo a trošku jsem si začala připouštět tu možnost, že by to mohl být zhoubný nádor. Což se mi za dalších 5 dní potvrdilo. Pro výsledky jsem si šla již rovnou na onkologickou kliniku, kde jsem do týdne podstoupila první chemoterapii.“

Karcher pomáhá

Kärcher se rozhodl také pomoci. V roce 2018 uvedl na trh limitovanou edici proslulé aku stěrky na okna Kärcher WV2 Premium Pink Ribbon v růžovobílé barvě, jejíž koupí přispíváte 50 Kč na podporu prevence rakoviny prsu. „Za první rok patří velké poděkování všem, kteří ji zakoupili. Vybrali jsme víc jak 319 tisíc korun,“ říká jednatelka společnosti Kärcher, Milada Skutilová. V roce 2019 s tímto projektem pokračujeme a věříme, že se zapojí co nejvíce lidí.

Aku stěrka Kärcher WV2 Premium Pink Ribbon (doporučená akční cena 1390 Kč) umyje okna snadno, rychle a beze šmouh. Padne hezky do ruky, je lehká, váží pouhých 600 g a díky baterii vydrží pracovat až 25 minut. Její koupí přispíváte 50 korunami na boj a prevenci proti rakovině prsu. Věříme ve šťastné konce.

Chcete se dozvědět více?

https://www.karcher.cz/cz/pravda-o-rakovine-prsu.html

www.karcher.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno