Jak šetřit vodou

0

Sucho je odedávna jednou z nejobávanějších přírodních katastrof. Vzniká následkem nedostatku srážek a zvyšující se lidskou spotřebou. Projevuje se jako nedostatek zdrojů povrchových a podzemních vod. Do roku 2025 budou čelit dvě třetiny obyvatel Země problémům z jejího nedostatku. Vzrůstající vodní krize se týká i České republiky, kde stavy podzemní vody hrozivě ubývají.

Nedostatek vody je globální problém, který je potřeba začít urychleně řešit nebo se celý svět začne potýkat s rozsáhlým hladomorem a masovým vymíráním. Každý z nás by měl k této životadárné látce přistupovat zodpovědně a začít chránit zásoby sladké vody. Zde je pár základních informací kde začít.

 

Zahrádka

Samozřejmě nezaléváme zahrádku pitnou vodou! Není přece nic snadnějšího než si stáhnout dešťovou vodu z okapů do nádrží (např. IBC nádrže na 1000l) a tuto nachytanou vodu poté použít na zalévání. Je také důležité zalévat v ranních a večerních hodinách, kdy není tak výrazné teplo a nedochází k rychlému vypařování vody.

 

Domácnost

V domácnosti je třeba opravit všechna místa, kde dochází i k minimálním únikům vody – kapající kohoutky, protékající splachovač či vodovodní potrubí. Jak na záchodě, tak na sprše je potřeba mít namontované šetřiče vody. Kdo má suchý záchod, vyhrává a nemusí jít zrovna o boudu na zahradě, již jsou na trhu speciální ekologické záchody, které nevyužívají vodu. Pračku i myčku pouštějte jen plnou. Při osobní hygieně nenechávejte zbytečně téct vodu. Při sprchování je spotřeba vody menší než u koupele. Pokud máte vanu, po koupeli nevypouštějte vodu, můžete ji využít na spláchnutí toalety. Splachování záchodu lze řešit i dešťovou vodou.

 

Životní styl

K šetření vody výrazně přispívá i změna životního stylu. Stačí si jen položit otázky – opravdu potřebuji k životu bazén, do kterého „vyleju“ 30 m³ pitné vody? Opravdu musím jíst maso každý den, když uvážím, že na 1kg hovězího masa se spotřebuje 15 500 litrů vody?

Je třeba si uvědomit, že voda není samozřejmost!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno