Jaký je historický vývoj financí

0

Napadlo vás někdy, jak dlouhou cestu ušly mince nebo bankovky, které máte v peněžence a používáte k placení téměř denně? Víte, co tomu předcházelo a jaká je nejlepší investice v současné době? Vydejte se s námi na skok do historie a zajímejte se o vývoj platidel.

Pohled do historie

V dřívější době, v období starověku se místo klasických platidel, jak je známe dnes, používaly například kůže, plátna, keramika a další suroviny a výrobky, sloužící pro výměnný obchod. Tyto předchůdci peněz sloužily k výměně za jiné zboží, ale také se jimi platilo za služby. Ale tento obchod se ukázal časem jako nedostačující, hlavně z důvodu, že každý si svého konkrétního zboží cenil jinak. Od tohoto zjištění už to byl jen krok k jednotlivým platidlům.

Mince

Předchůdci mincí byly kovové, nejčastěji stříbrné plíšky na území dnešního Turecka. Ty se zde začaly objevovat už v 7. století před naším letopočtem. První mince se následně razily z drahých kovů a hodnota byla vyjádřena hodnotou, váhou a ryzostí daného kovu. K výrobě mincí se používalo stříbro, zlato, měď, bronz, dokonce i železo.

Do mincí se razily portréty panovníků nebo zobrazovaly města a státy. Mezi zajímavosti patří, že první české mince se jmenovaly denáry.

Bankovky

Bankovky v minulosti vycházely ze směnek. Už v 11. století se tyto bankovky jako platidlo, používaly například v Číně. S těmito papírovými směnkami se dalo obchodovat, opět sloužili k platbě zboží nebo služeb.

Na směnkách bylo nejčastěji uvedeno, kolik kdo dluží a má zaplatit. Na dlouhých cestách měly tyto směnky snížit náklad a prvotně byly použity, aby u sebe lidé nemuseli nosit velké množství, často těžkých mincí. Následně měly bankovky stanovenou určitou nominální hodnotu tak, jak je známe i dodnes.

Kryptoměny

Jen málokdo by si v minulosti dokázal představit, jak velkou cestu peníze za určitý čas ujdou a že budou existovat peníze, které není možné vzít do ruky. Řeč je o kryptoměnách, které v současnosti dobývají svět. Určitě už jste slyšeli o pojmu bitcoiny a digitální peněženka.

Jedná se o zajímavý způsob, jak můžete zhodnotit své finance. Bitcoiny jsou virtuální nebo také digitální měnou, která se těží pomocí výkonných počítačů. S bitcoiny můžete obchodovat, můžete je uložit do virtuálního úložiště a následně nechat zhodnotit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno