Jarní úklid – jak ho zvládnout rychle a efektivně?

0

Jaro je odjakživa spjato s generálním úklidem naší domácnosti. Nedá se říct, že by tato činnost patřila zrovna k těm nejoblíbenějším. Ba naopak, mnohým hospodyňkám z úklidu kvůli jeho náročnosti přímo vstávají vlasy na hlavě. Jak si ho zjednodušit, ale přitom nic „neodfláknout“?

 

Plánujte

Nejdříve si vytvořte seznam toho, co všechno chcete do jarního úklidu zahrnout. Jakákoli činnost jde snadněji, když si ji naplánujete – a platí to i v tomto případě. Sepište si všechna problémová místa, která nemůžete opomenout. Vyprat a vyčistit musíte všechno zimní, jako jsou přikrývky, přehozy či tlusté potahy. Postupujte místnost po místnosti, začněte ložnicí, pokračujte kuchyní a na závěr si nechte koupelnu a záchod.

 

Nebuďte na to sama

Do jarního úklidu se nemusíte pouštět sama, v domácnosti se jistě najdou i další ruce, které by mohly přiložit ruku k dílu. Domluvte se proto s ostatními členy, kdo se o co postará. I malým dětem přidělte činnosti adekvátní jejich věku a schopnostem, teenagerům pak svěřte důležité úkoly a nechte je pracovat samostatně. Budete-li je neustále kibicovat, akorát je to otráví.  Dejte jim o úklidu vědět v předstihu a nakonec je za jejich úsilí a snahu nezapomeňte nějak odměnit.

 

Okna ani kuchyň vezměte důkladně

Ačkoli můžete některé položky z vašeho seznamu vyškrtat, mytí oken v něm určitě zůstane. Po dlouhé zimě zkrátka očistu potřebují, to je bez debat. Od prachu utřete i žaluzie a nezapomeňte vyprat záclony a závěsy. Velkou pozornost věnujte kuchyni. Zbavte se tady všech nečistot nejen na lince, nezapomeňte ani na kuchyňské spotřebiče, jako je lednice, myčka nebo mikrovlnka. Právě tady se totiž ukrývá nejvíce bakterií.  Důkladně vyčistěte také sporák a troubu. Na pomoc si vezměte specializované přípravky nebo vyzkoušejte osvědčené triky našich babiček, kterým k úklidu stačil ocet, citron nebo soda.

 

Podlahy nechte nakonec

Poté se pusťte to vymetání a utírání, leštění nábytku. Na úplný závěr si pak ponechte podlahy. Právě na ně totiž dopadají při úklidu všechny nečistoty a usazuje se rozvířený prach. Ještě před mytím je proto důkladně vysajte. Užitečným pomocníkem se vám stane úsporný sáčkový vysavač VY-205A od společnosti Orava, který je vybavený úsporným ECO motorem. Pyšní se sacím výkonem 160 W, takže po něm nezůstane ani smítko. Díky 4,5 metru dlouhému samonabíjecímu přívodnímu kabelu se s ním dostanete i do těch nejzazších koutů místnosti. A ani se při tom neunavíte, protože kovové trubice jsou teleskopické, takže se nemusíte ohýbat. I bez větší námahy tak váš domov bude čistý jako klícka!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno